21. 2. 2019

Ministr Brabec při návštěvě Křivoklátska otevřel mostek přes potok Klucná

Nově opravený mostek přes potok Klucná i zrekonstruovaná geologická zážitková naučná stezka Po stopě trilobita ve Skryjích již čekají na návštěvníky Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Informovala o tom mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Obě lokality dnes slavnostně otevřel ministr životního prostředí Richard Brabec spolu s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Františkem Pelcem. Oprava mostku se plánovala víc než 10 let, mostek spojuje katastry obcí Branov a Roztoky, tvoří nástup do přírodní rezervace U Eremita a na naučnou stezku o dřevinách Křivoklátska. Naučná stezka byla vybudována a je udržována AOPK ČR, Správou CHKO Křivoklátsko. Oprava byla financována z programu posílení návštěvnické infrastruktury, celková cena byla 828 432,58 koruny. Mostek je i pomyslnou vstupní branou do uvažovaného Národního parku (NP) Křivoklátsko.

Právě o možnosti vyhlášení NP Křivoklátsko diskutoval dnes ministr se starosty obcí na Křivoklátsku. „Křivoklátská příroda je výjimečnou ukázkou českého přírodního dědictví. Zdejší lesy tvoří největší lesní komplex ve vnitrozemí ČR s pestrým složením stromů.  Toto území je v evropské soustavě Natura 2000 a v roce 1977 bylo vyhlášeno biosférickou rezervací UNESCO. Pokud by zde vznikl národní park, musí to být ovšem na základě širší společenské objednávky a po shodě s místními starosty. Vznik parku by pak byl formálním potvrzením hodnot tohoto přírodně velmi cenného území a zároveň krok k vytvoření podmínek pro jeho účinnou ochranu. Kromě toho by vyhlášení parku mohlo místním lidem přinést nové pracovní příležitosti a přilákat další turisty na taková krásná místa, jako je například i dnes znovu otevřená zrekonstruovaná naučná stezka ve Skryjích,“ vysvětluje ministr Richard Brabec.

„Nechceme návštěvníkům jen předávat faktografické informace, ale rádi bychom, aby si při pobytu v přírodě krajinu co nejvíce procítili. Právě k tomu slouží geologická naučná stezka ve Skryjích, kde si turisté mohou prolézt tunelem času, projít se pod hladinou prvohorního moře, poskládat si z úlomků trilobita, hledat zkameněliny přímo v terénu, pobavit se komiksem o životě Joachima Barranda nebo si jen tak hrát,“ doplňuje František Pelc, ředitel AOPK ČR. Náklady na vytvoření stezky byly 1 133 270 korun.

„Je třeba jak dospělým, tak i malým návštěvníkům předávat informace o tom, jak je přírodní dědictví pro nás cenné a proč je dobré o něj pečovat tak, aby bylo zachováno i budoucím generacím. Ministerstvo životního prostředí proto připravilo samostatný program, který je zaměřen na otvírání přírody široké veřejnosti. Na program posílení návštěvnické infrastruktury v chráněných územích ve správě AOPK ČR 2013–2014 bylo přiděleno přes 67,5 milionu korun a realizovalo se v něm už 86 akcí,“ dodává ministr Brabec.

Návštěvníkům slouží na Křivoklátsku i informační středisko Správy CHKO Křivoklátsko, šest naučných stezek a další prvky v terénu, jako například nově instalované informační tabule u jednotlivých maloplošných zvláště chráněných území.

Naše voda, foto otevření mostku: MŽP

25.2.2015 17.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Vodlesa

Kalendář Akcí

<< Únor 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Fotoblog

více >

RYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORARYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORA
Foto: Nina Havlová

Video dne

více >