3. 6. 2020

Ministr Brabec předal certifikát dvěma novým národním geoparkům

U příležitosti Světového dne životního prostředí předal ministr Richard Brabec certifikát dvěma novým národním geoparkům. Informovala o tom dnes mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Prestižní titul podle Roubíčkové získal Kraj blanických rytířů a také Podbeskydí. Mimo to si ministr prohlédl vlašimskou záchrannou stanici pro živočichy, kde nakrmil vydru Bublinu, a na závěr podnikl výšlap na horu Blaník. Česká republika má tak ode dneška šest národních geoparků. K Českému ráji, Železným horám a západočeským lokalitám s tímto titulem Egeria a GeoLoci přibyly další dvě. „Jsem rád, že tento prestižní titul získala lokalita pro náš národ a jeho dějiny tak významná. Doufám, že tato značka přiláká do regionu pod Blaníkem, ale i do druhého nového geoparku Podbeskydí ještě více návštěvníků a tím tyto oblasti podpoří ekonomicky. Velmi oceňuji iniciativu lidí, díky kterým geoparky vznikají. Uvědomují si výjimečnost a hodnotu lokality, ve které žijí, že je třeba toto území chránit a starat se o ně, aby bylo zachováno i budoucím generacím,“ podotkl ministr Brabec.

Za Geopark Kraj blanických rytířů převzal certifikát národního geoparku „pravý“ blanický rytíř v dobovém brnění a současně pozval ministra k návštěvě Velkého Blaníku. Cestou na tento mýtický vrch si ministr Brabec prohlédl naučné stezky Zlatodůl Roudný a S rytířem na Blaník.

Geoparky jsou území se zajímavými a vzácnými geologickými fenomény, atraktivní turistickou nabídkou a aktivní místní komunitou, která své přírodní i kulturní dědictví využívá především formou udržitelného cestovního ruchu. Tyto lokality vznikají z dobrovolné iniciativy, takzvaně zezdola. Stará se o ně buď obec, kraj, obecně prospěšná společnost či jiná organizace. Geoparky vznikají primárně kvůli lidem, kteří v nich žijí a kteří je navštěvují, respektive kvůli rozvíjení jejich poznávací i citové vazby k přírodě a krajině. Cílem je, aby obyvatelé byli aktivními spolutvůrci a hrdými ambasadory geoparku, ve kterém žijí, poznávají jeho krajinu, usilují o pochopení její minulosti a jejího současného fungování a zajímá je její budoucnost.

Ministerstvo životního prostředí podporuje a koordinuje vznik a rozvoj geoparků jako dynamický dobrovolný nástroj ochrany přírody a krajiny, velmi pozitivně a aktivně přijímaný světovou i českou veřejností. Certifikované národní geoparky vyhlašuje ministr životního prostředí na doporučení Rady národních geoparků.

Na udělení titulu „národní geopark“ čekají v tuto chvíli ještě další území jako Geopark Joachima Barranda, Geopark Jeseníky, Geopark Ralsko a Geopark Vysočina. Každé území, které o zisk certifikátu usiluje, musí Radě národních geoparků doložit svůj potenciál jak v oblasti dobrovolné ochrany a osvěty v oblasti geologického dědictví, tak cestovního ruchu.

„Titul národní geopark nemůže získat každé geologicky hodnotné a zajímavé území. Je to certifikát právě pro ty geoparky v České republice, kterým se nejlépe daří naplňovat jejich poslání – sepjetí člověka se Zemí a chápání její minulosti, aktivní péči o její současný stav a zájem o její budoucnost,“ prozradila Martina Pásková, předsedkyně Rady národních geoparků.

Národní geoparky titul získávají na 4 roky. Pak musí prokázat, jak se v péči o geologické dědictví, v podpoře cestovního ruchu i vzdělávání dále rozvíjejí, a svůj titul musí na základě těchto požadavků obhájit.

Naše voda, foto: MŽP

5.6.2014 15.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5