11. 8. 2020

Ministr Brabec schválil další várku projektů z OPŽP za 1,2 mld.

Celkem 195 projektů ze zásobníku Operačního programu životního prostředí (OPŽP) získalo šanci k získání podpory. Podle tiskového odboru ministerstva totiž dnes ministr Richard Brabec podepsal třetí část projektů ze zásobníku s celkovou podporou z EU 472,5 milionu korun. Nákup vybavení pro snížení prašnosti ve městech a obcích, výstavba retenčních nádrží, odbahňování, úpravy krajiny, ale i zateplovací práce, které v budoucnu přispějí k čistšímu ovzduší, kvalitnější vodě a úsporám energie – to všechno jsou projekty, jejichž žádosti byly podány v L., LIV., LVIII., LIX. a LX. výzvách. Splnily všechny náležitosti, ale pro velké množství došlých žádostí skončily v zásobníku, nezbyly na ně totiž peníze. Nyní se díky možnosti rychlé realizace vracejí do hry. Pro získání dotace musí ale splnit jednu důležitou podmínku, a tou je profinancování do konce letošního roku.

„V zásobníku stále zůstávají projekty, které splnily podmínky své výzvy, a tudíž se žadatelé mohou u Státního fondu životního prostředí (SFŽP) hlásit o jejich vyjmutí a postoupení k realizaci. Nezbytná je ovšem podmínka jejich rychlé realizace – profinancování projektu do konce roku 2014. Tu musí Fondu doložit zpracováním reálného harmonogramu s přesně stanoveným datem ukončení a profinancování daného projektu. V tomto mohou letos žadatelům pomoci i zálohové faktury. Jen připomínám, že použití zálohových faktur je podmíněno jejich zahrnutím do výběrového řízení a následně do smlouvy o dílo,“ zdůrazňuje ředitel SFŽP Petr Valdman.

Kromě podpory projektů ze zásobníku, dal ministr Richard Brabec zelenou dalším 145 projektům ze současného OPŽP s celkovou výší podpory z prostředků EU 1,2 miliardy korun. „Schválené žádosti jsou už poslední částí projektů ze 40. řídicího výboru OPŽP, kterým jsme umožnili pokračovat v realizaci s čerpáním podpory z končícího operačního programu. Několik dalších se přesunulo do zásobníku projektů, kde mají stále ještě šanci na získání podpory, a 11 projektů bylo zamítnuto,”dodal ministr Brabec.

Zrealizované projekty podané v LIII.(PO1), LVIII.(PO1, PO2, PO4 a PO6), LIX.(PO2), LX.(PO3), LXI.(PO1) a LXII.(PO2) výzvě přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí v oblasti ochrany vod, ovzduší a přírody. Na odkanalizování obcí nebo zvýšení výkonnosti stávajících čističek bylo schváleno 12 žádostí téměř za 800 milionů korun. 10 milionů pomůže zateplit školy, školky nebo budovy hasičů a spořit jejich energie. Na rekonstrukci kotelen, snižování prašnosti a vypouštěných emisí znečišťujících látek v průmyslových provozech se využije zhruba 300 milionů korun. Další podpora míří na kompostárny a svoz bioodpadu, omezení sesuvu skalních masivů, na protipovodňové plány a hlásné systémy.

„Aby mohly být projekty řádně a včas realizovány a proplacena podpora ještě z programového období 2007–2013, zrychluje SFŽP jejich administraci. Zároveň spoléháme na odpovědnou spolupráci všech žadatelů. Započatá akce musí být včas dokončena,“ říká k právě schváleným projektům ředitel Fondu Petr Valdman.

Tabulku schválených projektů z LIII., LVIII., LIX., LX., LXI. a LXII. výzvy OPŽP najdete zde: http://www.opzp.cz/ke-stazeni/15797/detail/schvalene-zadosti-z-liii-lviii-lix-lx-lxi-a-lxii-vyzvy-opzp-zamitnute-zadosti-z-lix-lxi-a-lxii-vyzvy-opzp/

Tabulku schválených tzv. zásobníkových projektů najdete zde:http://www.opzp.cz/sekce/776/projekty-ze-zasobniku-projektu/

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

18.9.2014 17.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6