18. 9. 2020

Ministr Brabec otevřel unikátní vyhlídku a spustil chytrého průvodce Podyjím

Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes v Národním parku (NP) Podyjí otevřel novou vyhlídku Devět mlýnů. Informoval o tom tiskový odbor ministerstva.

Uvedené turisticky atraktivní místo umožní návštěvníkům výhled na stejnojmennou lokalitu v údolí Dyje a světoznámou vinici Šobes. Ministr také slavnostně spustil nového mobilního průvodce Podyjím a zúčastnil se oslav k 80. výročí zprovoznění Vranovské přehrady. „Otevření této vyhlídky slouží jako dobrý příklad spolupráce místních podnikatelů a Správy národního parku. Návštěvníkům Podyjí se teď nabízí nový zajímavý turistický cíl, hoteliéři a podnikatelé si ale uvědomují přírodní výjimečnost a citlivost tohoto místa, proto ve společném memorandu přislíbili jeho využívaní v rámci pravidel šetrného turismu,“ uvedl ministr Brabec.

Vyhlídka Devět mlýnů leží v první zóně národního parku, tedy v území s nejpřísnějším ochranným režimem. V rozporu s návštěvním řádem docházelo k častým návštěvám těchto skal a k devastaci stepních trávníků s výskytem četných chráněných druhů živočichů a rostlin, zejména silně ohroženého koniklece velkokvětého a křivatce českého. Zachování přírodní hodnoty šetrným využíváním tohoto místa právě podpořili místní hoteliéři, podnikatelé v oblasti cestovního ruchu i Správa národního parku Podyjí ve společném memorandu, k němuž symbolicky připojil svůj podpis i ministr Brabec.

„Při realizaci vlastní úpravy vyhlídky jsme postupovali tak, abychom turistům otevřeli zajímavý pohled na meandr řeky Dyje ve známém území bývalých mlýnů a protilehlou vinici Šobes, ale aby zároveň dále a více nedocházelo k poškozování této unikátní přírodní lokality. Je to náš konkrétní příspěvek k ochraně a regeneraci vzácného místa a rozvoji návštěvnické infrastruktury zároveň,“ uvedl ředitel Správy národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Zadáním prvotní informace o vyhlídce Devět mlýnů do mobilního systému ministr Brabec symbolicky spustil nového průvodce Podyjím pro zařízení s operačním systémem Android. „Lidem s tablety nebo chytrými telefony umožní přímo v terénu „objevit“ zajímavá místa nebo druhy rostlin a živočichů v jejich bezprostředním okolí či naplánovat zajímavý výlet,“ popsal náměstek ředitele Správy Národního parku Podyjí Jan Kos. Aplikace obsahuje offline mapu a více než stovku cílů, které v Podyjí mohou navštívit nebo vidět. Kromě různých druhů rostlin a živočichů jsou mezi nimi například i atraktivní vyhlídky, technické nebo historické památky. Zájemci v ní naleznou i základní informace o okolních obcích. Další zajímavosti pak mohou sami přidávat.

Aplikace byla vytvořena za finanční pomoci Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí. Náklady hrazené z tohoto fondu dosáhly necelých 400 tisíc korun. Za obsah aplikace je výhradně odpovědná Správa Národního parku Podyjí. Lidé si ji mohou bezplatně stáhnout pomocí služby Google Play.

Naše voda, foto MŽP

 

9.9.2014 13.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2