20. 8. 2019

Ministr Brabec je proti rozšíření těžby v dolu Turów, které by poškodilo české občany

Ministr životního prostředí Richard Brabec se dnes setkal s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, aby prodiskutovali kroky, které doposud kraj podnikl směrem k polské straně v kauze rozšíření těžby v dole Turów. Informovala o tom mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Brabec se totiž ve čtvrtek setká se svým polským protějškem, se kterým chce řešit sporné body, které ohrožují kvalitu života lidí na české straně hranic. Jedná se zejména o plánované rozšíření těžby hnědého uhlí na dole Turów v těsné blízkosti česko-polských hranic a o aktuální problém se skleníky firmy Citronex, které v Jizerských horách oslňují noční oblohu.

„V žádném případě nedovolíme, aby došlo k ohrožení kvality života našich občanů kroky realizovanými na polské straně hranic. Ačkoliv se jedná o aktivity na území Polska, hrozí zde totiž zcela reálné nebezpečí významných negativních dopadů na život českých občanů, a budeme proto požadovat po polské straně jasné informace o již realizovaných krocích i plánovaných opatřeních. Nesmíme dopustit, aby došlo k rozšíření těžby, aniž by byla České republice představena technická opatření zabraňující dalšímu úbytku vody na české straně, popřípadě jasné záruky kompenzací, pokud by bylo takový úbytek nutno v budoucnu řešit náhradními zdroji. V případě skleníků soukromého majitele na polské straně se budeme snažit s Polskem jednat o vstřícném řešení v zájmu dobrých sousedských vztahů. V první řadě je nutné v Polsku co nejrychleji jednat se zodpovědnými orgány, což bude účelem mé schůzky s polským ministrem životního prostředí, na které se chci mimo jiné dohodnout na konkrétním časovém harmonogramu, do kdy nám Polsko předá informace a návrh řešení. Věřím, že můj polský resortní kolega pochopí naléhavost situace a dle výsledku jednání následně podnikneme další kroky,” komentuje dnešní schůzku ministr Brabec.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

16.2.2016 16.22, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1