3. 8. 2020

Ministr Bendl loboval v Salzburgu za regulaci stavů kormoránů

Na konferenci EU týkající se budoucnosti Společné rybářské politiky a budoucnosti akvakultury (umělý chov ryb) otevřel ministr zemědělství Petr Bendl mimo jiné téma regulace stavů kormoránů. Informovala o tom ředitelka komunikace ministerstva Kateřina Böhmová.

“Konference v Salzburgu je právě v době, kdy vrcholí příprava legislativy k Evropskému námořnímu a rybářskému fondu, vhodnou příležitostí k debatě a výměněnázorů s ostatními představiteli EU. Česká republika dlouhodobě upozorňuje na to, že EU by se měla zaměřit na podporu konkurenceschopné akvakultury,“ uvedl Bendl.

Od podpory z Evropského námořního a rybářského fondu očekává český ministr především snížení administrativní zátěže. „Věřím, že důležitost odvětví akvakultury, které produkuje chutné a nutričně bohaté potraviny, se promítne do přiměřeného posílení finanční alokace na období 2014 až 2020 a do následného růstu odvětví,“ uvedl Bendl.

Český ministr uvítal zahrnutí reklamních kampaní o produktech rybolovu a akvakultury do návrhu nařízení a ocenil, že zde nejsou žádná omezení předmětu propagace, ani příjemce dotace. „Česká republika považuje propagaci sladkovodních ryb za důležitou součást reformy. Další zajímavou součástí nové legislativy je podpora nových forem výdělku, které posilují finanční stabilitu akvakulturních podniků. Vítáme návrhy dotací na diverzifikaci zemědělské činnosti, například na agroturistiku. Očekávám také, že podpora začínajících chovatelů najde pozitivní odezvu mezi mladými rybářskými odborníky,“ řekl ministr.

Za vhodný způsob, jak posílit evropskou akvakulturu, považuje český ministr zemědělství podporu inovací. Dotaci by například mohl získat producent na nákup technologie, která urychlí cestu od výlovu ryb do obchodní sítě.

Český ministr zemědělství na konferenci navíc zahájil debatu o přemnožení kormoránů, které ČR vnímá jako celoevropský problém. „Všechny státy Evropské unie by se měly společně podílet na řízení populace kormoránů tak, aby jejich počty dosáhly udržitelné míry. Domnívám se, že bychom měli zvážit poskytování podpory z Evropského námořního a rybářského fondu producentům sladkovodních ryb, kterým způsobí kormoráni škodu, “ řekl Bendl.

Ministr Bendl se v Salzburgu sešel na bilaterálním jednání se svým rakouským protějškem Nikolausem Berlakovichem. Jednali o budoucnosti Společné zemědělské politiky, Společné rybářské politiky a ochraně zvířat.

Konference se konala ve dnech 10. a 11. května.

Naše voda

12.5.2012 15.05, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6