19. 9. 2020

Ministerstvo zemědělství výstavbě malých vodních elektráren nebrání

Z celkem 77 letošních žádostí o výjimku, která je v současné době nutná k výstavbě malých vodních elektráren, neuspělo pouze šest. Zdůraznil to ve vyjádření pro portál Naše voda náměstek ministra zemědělství pro vodní hospodářství Aleš Kendík.

Náměstek tak reagoval na informace některých tuzemských médií či zájmových organizací, které tvrdí, že ministerstvo výstavbu malých vodních elektráren blokuje. „Do doby, než bude projednána a schválena Strategická koncepce rozvoje malých vodních elektráren, povoluje ministerstvo zemědělství jejich výstavbu cestou výjimek (na základěindividuálního posouzení každé žádosti z hlediska věcného, tj. vlivu na vodní režim, a z hlediska potřebného použití majetku státu). Jim předchází posouzení kvality projektu a především zjištění, zda projekt nepočítá se zcizením (či odstoupením) většího rozsahu státního majetku. O takovou výjimku může požádat kterýkoli investor,“ podotýká ale Kendík.

Do poloviny letošního měsíce přitom bylo podle náměstka na ministerstvo podáno 77 žádostí o takovou výjimku, z nichž pouze šest nebylo vyřízeno kladně.„Ostatní žadatelé buď výjimku obdrželi, nebo je vyřizování jejich žádosti ve stadiu rozpracování, případně svou žádost sami stáhli. Je tedy zřejmé, že platnost administrativního opatření nelze nazývat blokací ani omezováním rozvoje malých vodních elektráren,“ zdůrazňuje Kendík.

Údajnou nečinnost ministerstva kritizoval nedávno například předseda Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů Jiří Vrba. „Gandalovičem počínaje už třetí ministr zemědělství trvá na tom, že pro umísťování vodních elektráren je nejprve nutné vytvořit koncepci, a teprve pak povolit jejich výstavbu. Tři roky se na ní údajně pracuje, ale pořád nic,“ tvrdí Vrba s tím, že nečinností ministerstva zemědělství byl znemožněn program eko-energie bezmála za 150 milionů korun.

Problematice malých vodních elektráren bude věnován 2. ročník mezinárodní konference, která proběhne v ČR v říjnu letošního roku, o které vás budeme na portálu Naše voda ještě informovat.

Petr Havel

 

23.9.2011 10.30, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4