4.10.2011 16.38, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách
Ministerstvo varuje: Dětská láhev NUK 300 ml se silikonovou savičkou není bezpečná
Jako nebezpečnou hodnotí Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ) německý kojeneckou lahev, k jejíž výrobě byla použita v EU zakázaná látka bisfenol A. Resort už zveřejnil pro spotřebitelskou veřejnost varování na svých webových stránkách.
Podle MZ se jedná o láhev z průhledného plastu (polykarbonátu) o objemu 300 ml se silikonovou savičkou a průhledným plastovým uzávěrem. Láhev je zdobena modrožlutobílým potiskem s dětskými motivy (např. mráčky, letící včela, kytička, šňůra s dětským prádlem…). V horní části láhve je uveden text „NUK“. Ze strany láhve je uveden symbol výrobku pro styk s potravinami (kelímek s vidličkou), symbol použitého materiálu (číslice 7 v trojúhelníku) s nápisem „other“ a text „air system“. Na láhvi je vodoznak (odměrka) modré barvy. Láhev je uložena ve stojánku, na jehož rubu je rozkládací etiketa s uvedením názvu výrobku, čarovým (EAN) kódem, Art. No. 10.741.284 Rev. 000 a charakteristikou NUK AIR SYSTÉMU. Dále je uveden název a adresa výrobce a jeho webových stránek (www.nuk.de) a také značka použitého materiálu na stojánek (číslice 5 v trojúhelníku) a nápis PP (polypropylen) ašarže. Uvnitř rozkládací etikety jsou uvedeny informace mj. o použití výrobku místo kojení a adresa distributora spolu s jeho starším názvem (Volf & Co. s.r.o.), značkou NUK® a označením Matr.-Nr. 10.535.318.
„Výrobek je určen pro děti bez omezení věku a jednou z jeho funkcí je funkce kojenecké láhve. Výrobek tedy svým vybavením může být používán i pro kojence, tj. děti od narození do 12 měsíců věku. Pro toto použití však musí splňovat i požadavky stanovené legislativou na kojenecké láhve. Nebezpečnost výrobku při jeho použití jako kojenecké láhve spočívá v tom, že při výrobě této polykarbonátové láhve byl v rozporu s níže citovaným přímo použitelným nařízením Evropské unie použit bisfenol A (BPA). Polykarbonátové kojenecké láhve jsou hlavním zdrojem vystavení kojenců BPA. Některé účinky (biochemické změny v mozku, účinky ovlivňující imunitu a zvýšená náchylnost k nádorům prsu) související s BPA by mohly být významné z toxikologického hlediska,“ uvádí ministerstvo.
Proto podle nařízení (EU) č.321/2011, kterým se mění nařízení (EU) č. 10/2011 se s účinností od 1. 5. 2011 bisfenol A /2,2-bis(4-hydroxyfenyl)propan/ nesmí používat při výrobě polykarbonátových kojeneckých lahví. S účinností od 1. 6. 2011 se takové výrobky nesmějí uvádět na trh EU a dovážet do Unie. Výrobky, které nesplňují citované nařízení EU, nelze považovat za bezpečné.
Naše voda
4.10.2011 16.38, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách