12.5.2023 14.09, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Ministerstvo neprodloužilo stanovisko k těžbě u U. Ostrohu
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost společnosti České štěrkopísky, která chce těžit v dobývacím prostoru Uherský Ostroh na Uherskohradišťsku. Firma zpochybnila postup ministerstva životního prostředí, které loni neprodloužilo platnost stanoviska EIA, posuzujícího vliv záměru těžby štěrkopísku na životní prostředí.
U Městského soudu v Praze se firma domáhala ochrany před údajným nezákonným zásahem ministerstva. Soud její žalobu odmítl, neuspěla ani u NSS, zjistila ČTK z úřední desky. Stanovisko platilo od roku 2015. Sdělení o neprodloužení platnosti je podle městského soudu procesním úkonem, který sám o sobě nepředstavuje nezákonný zásah a nelze jej přezkoumat před soudem. Firma musela počítat s omezenou platností a nemohla legitimně očekávat automatické prodloužení, uvedl dále městský soud.
Také podle NSS patří sdělení o neprodloužení stanoviska EIA k procesním úkonům, proti nimž se samostatná zásahová žaloba nepřipouští. „NSS k tomu podotýká, že na využití stanoviska EIA měl stěžovatel sedm let a musel počítat s omezenou platností stanoviska EIA, případně s tím, že platnost stanoviska EIA nebude prodloužena,“ stojí v rozsudku.
Plán na těžbu štěrkopísku na rozhraní Jihomoravského a Zlínského kraje má v regionu odpůrce. Proti se postavily některé obce, Jihomoravský kraj a také společnost Vodovody a kanalizace Hodonín. Obávají se znečištění významného vodního zdroje. Společnost České štěrkopísky opakovaně uváděla, že těžba vodu neohrozí.
Krajský soud v Brně letos v březnu v jiném řízení zrušil rozhodnutí Českého báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru. Soud konstatoval, že vyhotovené znalecké posudky jsou nedostatečné. Týká se to i těch, ze kterých vycházelo vyhodnocení vlivu na životní prostředí. „V praxi to znamená, že bude potřeba vliv těžby opětovně řádně posoudit,“ řekl v březnu advokát Pavel Černý z kanceláře Frank Bold Advokáti.
Zdroj pitné vody Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Zásobuje vodou 140.000 lidí. Je to pátý největší zdroj v Česku.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
12.5.2023 14.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy