29.5.2017 7.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Ministerstva se v názoru na superregulátora různí, proti jsou lidovci
Na vznik nového superregulátorského úřadu, který by sloučil Český telekomunikační úřad, Energetický regulační úřad, problematiku železnice i vody, se názory jednotlivých ministerstev různí. Informuje o tom zpravodajství ČTK.
Pro je například životní prostředí, není na co čekat, řekl ČTK ministr Richard Brabec. Naopak proti je ministerstvo zemědělství vedené Marianem Jurečkou. Ministerstvo dopravy svůj názor nesdělilo, podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Úřad vlády ČR vypracoval studii proveditelnosti, kterou má ČTK k dispozici,
Ministrovi Brabcovi se nápad na zřízení superregulátora v oblasti vod líbí. Dodal, že již před několika lety MŽP vznik úřadu, který by mohl být například pod Energetickým regulačním úřadem, podporovalo. Podle něj je zbytečné čekat na vznik úřadu několik dalších let, příští vláda by měla otevřít kompetenční zákon a v současnosti roztříštěnou regulatoriku sjednotit. Prvním krokem by podle něj mělo být převedení několika desítek úředníků z ministerstva zemědělství a financí pod jednu střechu.
Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková navrhuje, aby úřad sídlil v Ostravě. To Brabec nerozporuje, úřad by podle něj mohl sídlit v regionu, o tom, zda by šlo například o Brno nebo Ostravu, by se mohlo podle něj rozhodnout v budoucnosti. „Člověk si může vybrat dodavatele elektřiny nebo plynu, ale nemůže si vybrat, kdo mu bude dodávat vodu,“ dodal o důvodech možné větší regulace odvětví.
Podle mluvčí zemědělského resortu Markéty Ježková není sloučení všech síťových odvětví reálné. „Nepřineslo by vzhledem k rozdílnosti problematik jednotlivých odvětví pozitivní výsledky. S ohledem na tento názor ministerstvo nepodporuje vznik tzv. superregulátora na principu vzniku Národního regulačního úřadu,“ řekla ČTK Ježková.
MPO vedené sociálními demokraty jej naopak podporuje. „Musí být nastaven tak, aby žádné nevýhody nepřinesl, ale naopak zjednodušil život regulovaným subjektům, jejich zákazníkům i celé státní správě. Pro MPO je klíčová fungující regulace zejména v energetice a telekomunikacích, ale zároveň také maximální ochrana spotřebitelů ve všech odvětvích pod správou potenciálního národního regulátora,“ řekl ČTK tiskový mluvčí resortu František Kotrba.
Úřad vlády ve studii proveditelnosti Národního regulačního úřadu uvedl, že návrh Národního regulačního úřadu by se jevil jako významný v rámci pěti až sedmi let. „Neochota integrovat širší kompetence do jednotného regulačního rámce a neschopnost současných regulátorů zachytit a efektivně ovlivnit širší a nepřímé dopady fungování síťových služeb na ekonomiku a společnost zvyšuje riziko, že žádoucí strukturální změny a pozitivní odezva na vývoj nových a alternativních ekonomických schémat bude pro ČR nedostupná, nebo ve srovnání s vyspělými zeměmi na nižší úrovni,“ uvádí studie.
V prvním roce by činily náklady státu 34 milionů korun, dále by pak náklady úřadu v dalších letech vystoupaly na více než miliardu korun.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
29.5.2017 7.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzyAktuality

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Akt. 25.4.2025 17.13Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě