29. 5. 2020

Miliardová vodohospodářská stavba nabrala skluz dřív, než začala

Největší vodohospodářská stavba v historii Šumperska nabírá zpoždění. Informuje o tom deník Mladá fronta DNES s tím, že administrativní průtahy už z původního termínu ukrojily přes měsíc. Pokud jej obce nedodrží, budou muset vrátit miliardovou dotaci.

Už pět týdnů měli dělníci usilovně pracovat na stavbě rozsáhlé kanalizační sítě a čističek mezi pěti městy na Šumpersku. Jenže práce na obřím vodohospodářském projektu v hodnotě 1,6 miliardy korun stojí. Či přesněji ještě vůbec nezačaly. Přitom plán významně dotovaný Evropskou unií musí společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ) dokončit v září 2015 a do konce příštího roku také vyúčtovat. V opačném případě reálně hrozí, že celou dotaci bude muset vrátit.

Obce, které jsou akcionáři VHZ, se kvůli zpoždění hned na začátku stavby začínají obávat, že největší investici do vodohospodářské infrastruktury v historii Šumperska nebude možné v termínu dokončit. „Pořád jsme ujišťováni, že teď je potřeba na práce kolem projektu klid, ale termíny už začínají být hodně napnuté,“ postěžoval si například jeden ze starostů zapojených obcí.

Problém je, že společnost VHZ zatím stále nemá dotaci a podle všeho ji nedostane dřív než v květnu. Státní fond životního prostředí totiž stále nevydal rozhodnutí o přidělení peněz. A bez něj není možné začít evropské miliony čerpat. Za vším stojí administrativní průtahy. „Vzhledem k tomu, že původní dokumentace k projektu je zhruba pět až šest let stará, musí se její podstatná část měnit. Vyhovět evropské legislativě není úplně jednoduchá věc,“ řekl ředitel VHZ Jan Závěšický. Podle něj je potřeba také vyřešit veškeré formální požadavky na poskytnutí dotace. „Přesto vedení VHZ spolu se Státním fondem životního prostředí postupuje tak, aby bylo vydáno rozhodnutí o poskytnutí přidělení dotace, práce se rozjely co nejdříve a projekt byl dokončen v daném termínu,“ ubezpečil Závěšický. Aby se vyhnula riziku, že se skluz ještě prohloubí, VHZ se pokusí začít stavět dřív než dotaci fyzicky získá. „Pokusíme se využít nasmlouvaných kapacit stavebních firem a začít s některými stavbami, které by se stejně musely budovat nehledě na projekt Horní Pomoraví II, ještě před vydáním rozhodnutí o přidělení dotace,“ prohlásil Závěšický.

Státní fond životního prostředí potvrdil, že od žadatele o dotaci už má doložené téměř všechny podklady nutné pro vydání klíčového rozhodnutí. Kromě dokumentů, které dokládají narovnání smluvních vztahů mezi provozovatelem stávající vodohospodářské infrastruktury a VHZ.„O detailech vypořádání se v současné době intenzivně jedná. V příštích týdnech bude zároveň probíhat kontrola některých předložených dokumentů ze strany ministerstva životního prostředí a ministerstva financí. Pokud se tyto věci vyřeší do konce měsíce dubna, předpokládáme vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace v první polovině května,“ uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

11.4.2014 7.14, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31