20. 7. 2019

Milan Chromík (Veolia Česká republika): Cílem je 65% recyklace

Vytěžit jako surovinu, vyrobit a spotřebovat jako produkt, a nakonec vyhodit jako odpad. Tak dnes vypadá koloběh odpadového hospodářství. Jak ale v rozhovoru pro zpravodajský server prumysl.cz uvedl Milan Chromík ze společnosti Veolia Česká republika, ideální je, aby žádný odpad nevznikal.

Podle jeho slov v současné době probíhá celá řada změn, které mají za cíl přesunout odpad z neekologických skládek směrem k vyšším stupňům hierarchie nakládání s odpady. „ Celá tato snaha pak směřuje k oběhovému hospodářství, kde by ideálně odpad vůbec nevznikal,“ říká Chromík. Ten vystoupí na konferenci Dny teplárenství a energetiky, která se uskuteční 26. – 27. 4. v Hradci Králové, s přednáškou „ZEVO v oběhovém hospodářství – je koncept energetického využívání mrtvý?“

Pane Chromíku, je tedy možné vzniku odpadů zabránit?

Bylo by naivní si myslet, že odpady vznikat vůbec nebudou. Pokud už ale vzniknou, je třeba se pokusit je materiálově využít, recyklovat, případně zužitkovat jinak, například energeticky. A jen ten, který nemá materiálové ani energetické využití, by měl jít na skládku. Jinými slovy řečeno, na skládku by se v zásadě nemělo dostat nic jiného než inertní materiál.

Jak velké množství z vyprodukovaných odpadů je možné recyklovat?

Ne všechny materiály se dají recyklovat. Některé recyklovatelné jsou, ale za takových nákladů, že je levnější si koupit materiál nový, mnohdy zároveň kvalitnější. Jiné mají svou „recyklační životnost“. Například papírové vlákno lze recyklovat maximálně sedmkrát. Obecně je ale potřeba materiály pro opětovné využití nebo recyklaci chránit a dodržovat hierarchii nakládání s odpady podle zákona. Klíčem by měla být technologická proveditelnost a ekonomická efektivita opětovného využití nebo recyklace. Největším nesmyslem je totiž recyklovat materiál, o který na trhu není zájem. To vlastně z odpadu vyrobíte další odpad, a tudíž budete neefektivně nakládat s prostředky.

O jak velkém množství recyklovatelného odpadu hovoříte?

Pokud se budeme bavit o komunálním odpadu, pak cíle EU z balíčku oběhového hospodářství říkají, že recyklovat se má 65 % do roku 2030. Pro úplnost je třeba dodat, že z celkového množství, tj. bez primární separace. Tudíž množství odpadu na jiné využití klesne na 35 % současného množství. To je v současné době nějakých 1,9 mil. tun. Ty bude potřeba využít jinak, nejlépe energeticky. Součástí balíčku je totiž i snížení množství skládkování na 10 % objemu veškerého odpadu a úplný zákaz skládkování odpadu z odděleného sběru.

Těch 1,9 mil. tun odpadu se bude muset spalovat?

Spalování není úplně přesný termín. Bude se muset energeticky využít. U spalovny jde pouze o odstranění odpadu – jeho pouhou „hygienizaci“ bez využití energie v něm obsažené. Zařízení tohoto typu nejsou nadále žádoucí. Toto množství odpadu, příp. palivo na bázi odpadů, se bude muset energeticky využít. S dodržením minimální účinnosti využití energie, dodržováním přísných emisních limitů, apod.

Co očekáváte od konference DTE?

Další osvětu v oblasti energetického využívání odpadů. Jako jeden z velkých hříchů současnosti vidím skládkování. Všichni sledujeme situaci v OKD – obáváme se, že nebudeme mít domácí uhlí pro zdroje v České republice a ve stejné době zakopáváme miliony gigajoulů pod zem. Se všemi negativními dopady skládek!

Čeho se v odpadové oblasti obáváte?

Recyklace skládkovými společnostmi. To je jako když na chirurgii povolají doktora z pitevny J. Oni ve skutečnosti recyklovat nechtějí, protože mají obrovské volné kapacity na skládkách. Budou recyklovat jen jako a jen trochu – přesně tolik, aby na skládku mohli odvézt co nejvíce zbytkového odpadu. Proto se musí pomocí ekonomických nástrojů znemožnit jejich ukládání odpadů.

Odkaz na rozhovor:

http://www.prumysl.cz/milan-chromik-veolia-cesky-republika-idealni-je-aby-odpad-nevznikal-cilem-je-65-recyklace/, foto (Milan Chromík) Veolia

 

19.4.2016 8.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4