9. 8. 2020

Migraci lososů má usnadnit rybí kanón

Skupina technických nadšenců z Bellevue nedaleko Washingtonu se rozhodla podpořit migraci lososů pomocí kanónu. Píše o tom server Ekolist.cz.

Lososovité ryby, které se vrací proti proudu řek do svých trdlišť, neměly nikdy snadný život. Pokud se jim do cesty stavěly jen přirozené překážky, divoké peřeje a případně mlsní medvědi, věděli si lososi rady. Když ale dnes narazí na třicetimetrovou stěnu přehrady, končí jejich odvážná výprava ještě předtím, než dojde svého naplnění.

Jistě, jsou tu nejrůznější variace na rybí přechody a rybochody: terasovitá hrazení z klád, pozvolné stupně zavodněných betonových tůní, boční obtočná koryta a dokonce velkokapacitní rybí zdymadla. Jenže všem těmto vynálezům, které mají usnadnit lososovitým rybám cestu přes člověkem vytvořené překážky, je společná ekonomická náročnost realizace a také potřeba odborných znalostí pro jejich budování. Krom jiného se s nimi už nedá dále příliš pracovat, a v některých případech ryby stresují více, než samotná překážka. Nadšenci z Bellevue v rámci svého startupu s názvem Whoosh Innovations představili rybí kanón, který si dokáže poradit s „libovolně“ vysokou překážkou, a dostat ryby úspěšně na druhou stranu.

Systém rybího kanónu od Whoosh Innovations je přenosný, flexibilní, může být k akci připraven velmi snadno a teoreticky dokáže být v provozu celoročně. Zároveň přitom dokáže transportovat na poměrně značné vzdálenosti (v testování 250 metrů včetně zákrutů) velké množství ryb (až 40 za minutu). A vypořádá se i s rybami až do váhy 15 kilogramů, které dokáže přepravovat tubusem rychlostí 10 m/s.

A jak to celé funguje? Migrující ryba je nalákána k ústí kanónu prouděním vody. Namísto pracného skákání je ale „vcucnuta“ vstupním otvorem nasávacího zařízení, ve kterém je podtlak, který rybu protahuje hladkým povrchem tubusu až k cíli.

Zařízení vzduchové pumpy má v závislosti na vytížení výkon 5 – 25 kW. Fungující rybí kanón eliminuje většinu zranění, která lososi při přeskocích proti proudu utrpí (a tím zabraňuje i šíření infekcí). Další výhodou pak je, že senzorické zařízení připojené k rybímu kanónu může konstantně monitorovat, jaké druhy a poddruhy ryb (včetně těch nepůvodních či chráněných) řekou v tomto směru plynou.

Zdroj: Ekolist.cz, foto: Whooshh Inovations

30.12.2014 16.38, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6