19. 8. 2019

MFD: Vysoké marže vodáren skončí, ceny vody přesto mohou vzrůst

Velké výkyvy v cenách pitné vody jsou minulostí. Od ledna příštího roku se stanovování cen výrazně zpřísní a vodárny si tak nebudou moci určovat výši svých marží bez omezení. Píše o tom dnes deník Mladá fronta Dnes.

V některých krajích díky tomu voda zlevní, jinde ale může podle názorů odborníku i zdražit.

Stát od ledna zpřísní pravidla, podle kterých mohou vodárenské společnosti měnit cenu vody. Zatímco dosud si mohly vodárny účtovat do ceny každý rok různě vysokou výši přiměřeného zisku, od ledna nebudou mít možnost navyšovat svoji marži bez omezení, píše MFD.  Přiměřený zisk je přitom jednou z klíčových položek v ceně vody.

Po mnoha letech jde o zpřísnění regulace v byznysu, kde výši marže stanovuje poněkud vágní pojem v­ zákoně: přiměřený zisk. Jeho výše však není nikde přesně definována, firmy si tak přirážejí k ceně vody třeba pět, ale i čtyřicet procent.

Teď bude jasný strop. “Meziroční nárůst hodnoty celkového přiměřeného zisku zahrnutého do kalkulace ceny na jeden metr krychlový může být maximálně pět procent,” uvedl pro MFD mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Cena vodného a stočného dlouhodobě roste ze všech energií nejrychleji a letos už překonala hranici 70 korun za kubík. Přísnější podmínky dokonce mohou někde vést i ke zlevnění. “Nový výměr se může projevit i ve zlevnění nebo alespoň přinese menší nárůst cen,” odhaduje předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Sovak František Barák.

Podle něj lze zlevnění očekávat hlavně u firem, které dosud mají přiměřený zisk v­ řádu desítek procent. Sovak nový cenový výměr vítá. “Upřesnění regulace je rozhodně správný krok, který přinese větší míru transparentnosti,” dodal Barák.

Zdroj: MFD

 

 

11.7.2012 5.32, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1