14.12.2017 8.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Metro: V Krkonoších se na umělé zasněžování použije tolik vody, kolik ročně spotřebuje třináctitisícové Vrchlabí
Zasněžování vyčerpává zdroje vody a zkracuje vegetační období. Připomíná to článek na partnerském portálu vodárenství.cz.
Podle Josefa Fuksy z Výzkumného ústavu vodohospodářského však nemá umělý sníh s přírodním příliš společného. „Ten pravý tvoří vločky, umělý jsou ledové kroupy. Kromě jiného složení se umělým zasněžováním zkracuje vegetační období o čtyři až pět týdnů, protože umělý sníh déle vydrží a nepropouští kyslík, rostliny pod ním hynou,“ argumentoval Fuksa. Ředitel Asociace horských středisek Libor Knot uvedl, že dnes majitelé zasněžují 80 až 90 procent areálů. Podnikatelé sice za vodu čerpanou z horských toků nemusí platit, ale i tak je metr krychlový vod vyjde zhruba na 50 korun za potřebné energie.
V případě, že majitel vybuduje novou vodní nádrž, musí do ní vodu načerpat. Třicet procent se však odpaří a musí se znovu dočerpat. V lednu zjistili inspektoři životního prostředí, že třetina z 83 kontrolovaných areálů překročila povolený odběr vody určený pro zasněžování.
Vůbec poprvé se uměle zasněžovalo v roce 1952 v Catskills Mountais ležící zhruba 160 kilometrů severozápadně od New Yorku. Lyžuje se však i v poušti. První takovou halu mají od roku 2007 v Dubaji.
www.vodarenstvi.cz., ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
14.12.2017 8.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality
Letošní sklizeň chmele se řadí k těm průměrným
Akt. 2.12.2024 14.19Rubrika: Nápoje a voda v potravinách