19. 10. 2018

Mělník chce zlepšit hráz. Povodeň na ní napáchala škody za 19 milionů

Červnová povodeň prověřila mělnickou hráz a odkryla několik jejích nedostatků. Připomíná to týdeník 5plus 2 s tím, že povodeň Mělník zasáhla ještě předtím, než byla hráz zkolaudována.

Ta město sice od nejhoršího ochránila, přesto se ale ukázalo, že mělnický protipovodňový systém skrývá řadu chyb.V současné době probíhají závěrečná jednání o změně stavby hráze před jejím dokončením v lokalitě Rybáře u veslařského klubu. Dosavadní projekt protipovodňové hráze totiž počítal i s budovou veslařského klubu. Ten, jak se ale ukázalo, nemůže být přímou součástí hráze. Budova loděnice na to není stavěná. Město proto požaduje přepracování projektu.

“Dále dochází ke změně v projektu hráze u starého mostu Josefa Straky v lokalitě vinařství. Zde je potřeba nově jako součást protipovodňových opatření zařadit vybudování mobilní hráze, která ochrání lokalitu před dvacetiletou vodou. V mlazické části hráze dojde k úpravě čerpacích objektů a některých úseků sypané hráze,” popsal mělnický starosta Ctirad Mikeš.

Změny se dotknou i hráze u přístaviště. Postupně se zde zasypává a zhutňuje prostor mezi hrází a terminálem přístavu tak, aby se hráz mohla o zásyp opřít do úrovně stoleté vody. Tím se zabrání nebezpečí prolomení hráze, které letos bylo pro Mělník nejvážnější hrozbou.

Tato hráz je stavěná na ochranu města před stoletou vodou, vzedmutí na 916 cm, do této výšky sahá její izolovaná nepropustná část, nad ní jsou do výšky 950 cm ještě propustné vrstvy vrchní pojezdové komunikace. Během povodně sahala hladina řeky u přístavu do výšky 947 cm, chybělo opravdu jen pár centimetrů.

Povodeň podle Mikeše napáchala na hrázi a na čerpadlech v Pšovce škody za 19 milionů korun. Tyto peníze bude Mělník požadovány na Ministerstvu zemědělství ČR. “Pokud vše půjde dle plánu, měly by být všechny opravy a změny provedeny do konce září,” uvedl starosta Mikeš.

Na opravě protipovodňové ochrany na Mělnicku se v současné době pracuje v řadě míst. Naše voda zachytila stavební práce v blízkosti obce Hořín.

Zdroj: www.5plus2.cz, foto Naše voda

26.8.2013 8.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >