24. 9. 2018

Mechatronická sprcha, využití biodegradabilních nanovlákenných filtrů a Milovice -hledání města. To jsou studentské vítězné projekty v soutěži Pro vodu – cena Nestlé

U příležitosti Světového dne vody Nadace Partnerství ocenila tři studentské týmy, které zvítězily v soutěži Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou. Informovala o tom Adéla Badáňová.

Úkolem soutěžících bylo navrhnout, jak lépe zacházet s vodou v budovách, obcích a krajině. Autoři vítězných projektů – Mechatronická sprcha, Využití biodegradabilních nanovlákenných filtrů vyrobených z obnovitelných zdrojů k molekulární filtraci odpadních vod, Milovice – hledání města – dnes převzali finanční odměny ve výši 30 tisíc korun z rukou zástupce Ministerstva školství Marka Zemana, ředitele Nadace Partnerství Miroslava Kundraty a zástupce společnosti Nestlé Martina Waltera.

Do studentské soutěže zaměřené na šetrné hospodaření s vodou se se svými nápady přihlásilo celkem 30 týmů. Devět z nich pak postoupilo do finále k osobní prezentaci před odbornou porotou, u níž si musely projekt obhájit. „Rozhodování o vítězi nebylo vůbec jednoduché, týmy byly na zvídavé dotazy poroty velmi dobře připravené. Jsme rádi, že se díky soutěži podařilo objevit zajímavá řešení, ať už v podobě speciální fasády z mechů a lišejníků, chytré sprchy nebo efektivní komunikační kampaně pro zemědělce,“ říká Ivana Adámková z Nadace Partnerství.

V kategorii hospodaření s vodou v budově nakonec zvítězil projekt Mechatronická sprcha absolventů strojní fakulty ČVUT v Praze. Navržený typ sprchy zajištuje při začátku sprchování požadovanou teplotu vody a odpouštěnou vodu zpětně využívá, a tak pomáhá snižovat spotřebu vody i energie. Nejúspěšnějším nápadem v kategorii hospodaření s vodou v obci se stal projekt Vojtěcha Kundráta z Masarykovy univerzity v Brně, který využívá rozložitelných nanovlákenných filtrů k zachycení obtížně odstranitelných sloučenin při čištění odpadních vod. Projekt by mohl v budoucnu pomoci řešit znečištění vod sloučeninami používanými v hormonální antikoncepci, které například ohrožují vodní živočichy. Ocenění v kategorii hospodaření s vodou v krajině převzal absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze Ondřej Vojtíšek za svůj návrh obnovení soustavy rybníků a revitalizaci krajiny v Milovicích.

„Finále soutěže nás příjemně překvapilo. Pro Nestlé je voda strategickým tématem. Těší nás, že soutěž umožňuje zapojit nadšení a inovativní přístupy studentů. Mnohé projekty mohou být inspirací pro praxi měst, firem i jednotlivců,“ říká Martin Walter z Nestlé

 

Vítězné projekty:

Kategorie hospodaření s vodou v budově: Mechatronická sprcha (autoři: Jiří Kopřiva, Filip Kovář, Václav Ridl)

Kategorie hospodaření s vodou v obci/městě: Využití biodegradabilních nanovlákenných filtrů vyrobených z obnovitelných zdrojů k molekulární filtraci odpadních vod (autor: Vojtěch Kundrát)

Kategorie hospodaření s vodou v krajině: Milovice – hledání města (Ondřej Vojtíšek)

Naše voda

21.3.2013 20.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

Spolek Vltavan - žehnání replice šífuSpolek Vltavan - žehnání replice šífu
Projekt „Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety“

Video dne

více >