12.3.2017 15.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Malá vesnička Obora na Tachovsku musí postavit čistírnu vody
Vesnička Obora na Tachovsku musí postavit za zhruba 30 milionů korun čistírnu odpadních vod a kanalizaci; řeší to už 40 let. Obec leží vedle zdroje pitné vody a současně na území CHKO Český les.
Stavební povolení je platné do roku 2019, řekla ČTK Dana Lesak, starostka obce se 130 obyvateli a rozpočtem přes dva miliony korun. „Nyní se dělá změna technologie. Z gravitační kanalizace se to mění na tlakovou,“ uvedla starostka. Kanalizaci chystá obec ve spolupráci s Vodárnami a kanalizacemi Karlovy Vary, tedy Vodakvou. „Obec to vůbec nemůže zaplatit, takže se to dělá přes svazek obcí (Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech, jehož je Obora členem),“ uvedla. Obec má na akci našetřené dva miliony korun.
Obora žádala prostřednictvím Vodakvy o dotace několikrát, ale kvůli malému počtu obyvatel na ně nedosáhla; získala by maximálně 90.000 korun na osobu. Vodárny spolu se sdružením čekají, zda se žádostí uspěly. Pokud ano, stavbu, která by trvala dva roky, rozjedou hned. Vodakva bude kanalizaci provozovat a bude si účtovat stočné. „Je tu velký problém, protože celá obec je jednak v CHKO Český les a dále jsou tu ochranná pásma vodního díla Lučina, která zásobuje pitnou vodou celé Tachovsko,“ uvedla starostka. Kvůli tomu musí lidé vyvážet jímky a jeden vývoz je stojí 3500 až 4500 korun; obec jim přispívá 30 procenty. „To je příšerná zátěž pro lidi, zejména pro ty staré, jichž je zhruba polovina,“ uvedla. Podle zákona by měli vyvážet jednou za měsíc, ale dělají to jednou za dva až tři měsíce.
Povodí Vltavy a další úřady navíc nepovolily čistírnu v obci, takže se špinavá voda musí dovést šest kilometrů do Halže, kde má Obora rezervovánu polovinu výkonu. „Tím se to všechno extrémně prodraží,“ uvedla. Obec ani nemá díky přísným opatřením žádné výhody. Stát na nás úplně zapomíná, řekla. Obora už řeší kanalizaci už 40 let. V obci chybí i vodovod, přišel by na deset milionů korun. Většina obyvatel má studny a není jasné, kdo by se na něj připojil.
Dlouhodobě žilo v Oboře 80 obyvatel. Od roku 2009 obec roste a nyní tam je 26 dětí do 15 let. Vyrostlo tam 18 nových domů a staví se další čtyři. Většinou jde o mladé lidi, kteří pracují v Německu, kam je to z Obory pět minut. Obec už ale nemá pozemky pro další výstavbu.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda (Český les)
12.3.2017 15.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Akt. 25.4.2025 17.13Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě