17. 11. 2019

Lyžařský svah u přehrady nebude, nepodporují ho Lesy ČR ani Brno

Lyžařský svah u Brněnské přehrady, který chtěla vytvořit společnost City Sports, nebude. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že firma nezískala podporu města ani státního podniku Lesy ČR, který pozemek vlastní.

Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové by si záměr vyžádal rozsáhlé kácení, přitom lesy významně zadržují vodu v krajině v době, kdy jsou problémy se suchem. Brno prověří, zda by bylo možné v místě vybudovat krytou halu, Lesy ČR ale nejsou nakloněné ani tomuto záměru. Firma City Sports plánovala vybudovat lyžařský areál na svahu u vrchu Chochola, sjezdovka měla být dlouhá víc než 500 metrů. Brněnští radní se ale dohodli, že záměr nepodpoří. Město upozorňuje na rizika dlouhodobě nepříznivých sněhových podmínek. “Budeme ale hledat jiné alternativní řešení do budoucna, které by možná jednou lyžování v rámci Brna v umělém prostředí na umělém sněhu umožnila,” uvedl brněnský primátor Petr Vokřál.

Brno nechá prověřit, zda by nebyla vhodná krytá hala. “Došlo by tím k rozšíření nabídky sportovních a volnočasových aktivit. Bylo by i výhodné, že by vybudování sportoviště nezatížilo rozpočet města a investor by byl zároveň provozovatelem. Dá se tedy předpokládat, že by bylo sportoviště provozováno jako komerční bez podpory města,” uvedl brněnský radní Jaroslav Suchý.

V okolí vrchu Chochola nemůže být podle Jouklové ani lyžařský svah, ani hala s ohledem na to, že by to vyžadovalo kácení. “To není možné z hlediska majetkového ani ekologického. Jde o hospodářské lesy, které významně zadržují vodu v krajině a plní ekosystémové služby. V době, kdy řešíme, jak předejít suchu a problémům s kůrovcem, václavkou a dalšími škůdci, je jasné, že lesy nemůžeme obětovat ekonomickému záměru jednotlivce,” řekla ČTK Jouklová. Hala by tak musela být na jiném místě.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

22.3.2018 8.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ETIOPIE - VODA PRO AFRIKUETIOPIE - VODA PRO AFRIKU
NADAČNÍ FOND VEOLIA

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Listopad 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1