5. 7. 2020

Lužnici chyběla o víkendu voda, podle Povodí zaspali na Soukeníku

Lidé od řeky se v sobotu ráno nestačili divit. Lužnice se přes noc vyprázdnila a na některých místech, jak informoval Táborský deník, byla úplně na suchu.

„Že řeka nemá vodu, jsem si všiml až nějak odpoledne. Ale pamatuju si i menší stav vody. To taky přes jez netekla voda vůbec. Teď jsme si ale řekl, že neprší, tak je zkrátka málo vody. Pak jsme se tu bavili, jestli to není kvůli té hrázi, ale dneska už je to dobrý, už voda zase teče,“ uklidňoval Karel Smažík, který se u řeky před sedmdesáti lety narodil a v domě dodnes žije jeho třiadevadesátiletá maminka.

Že se na řece něco děje, neuniklo ani správci Povodí Vltavy. Službu držící dispečer Petr Maleček nám potvrdil, že problém s vodou zaregistrovali a již ho řeší. „Komplikace vznikly na jezu Soukeník v Sezimově Ústí. Pravděpodobně jde o organizační nehodu vlastníka vodní elektrárny. Požádal si o povolení snížit hladinu, ale pak asi zapomněl a sjel s ní níž, než bylo záhodno,“ naznačil důvod havárie, která na na místo činu vyhnala jak zástupce Povodí, tak i České inspekce životního prostředí.

O Soukeníku hovoří i ředitel českobudějovické inspekce ŽP Vladimír Jiráček. „Kvůli betonování tam potřebovali snížit hladinu. Měli to nahlášené a povolené, jenže hladinu neuhlídali a ta sjela víc než měla. V pondělí nás bude Povodí Vltavy podrobněji informovat a my se podle toho zařídíme. Nevylučuji, že zahájíme správní řízení,“ vyjádřil se pro Táborský deník v sobotu odpoledne, kdy řeka už zase pomalu stoupala. Starostí ochránců přírody byly hlavně škeble. Vladimír Jiráček věřil, že stejně jako ryby přežijí bez úhony.

Zdroj: Táborský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

14.4.2014 7.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5