20. 8. 2019

Miss louka je v Mokrých Jámách na Horní Malé Úpě

Letošním držitelem titulu Miss louka se stala louka v Mokrých Jámách na Horní Malé Úpě. Informoval o tom dnes mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Velice krásnou a cennou louku v Mokrých Jámách v Horní Malé Úpě přihlásila do soutěže paní Jindra Dašková z Pardubic, která nad ní má chalupu a svůj příspěvek doplnila krásným příběhem louky. Velká část louky je trvale podmáčená a z biologického hlediska je druhově velmi bohatá. Trvale podmáčené louky jsou často domovem zvláště chráněných druhů. Na louce najdeme například jednu z největších lokalit všivce mokřadního (silně ohrožený druh ČR), dále prstnatec májový, suchopýr úzkolistý a mnoho druhů mechorostů. Také ze živočišné říše se zde najdou zajímavosti, zejména mezi bezobratlými živočichy, kteří nejsou běžně vidět. Hladina povrchových vod na těchto loukách je velmi vysoko, a proto je není možné obhospodařovat běžnou mechanizací. Potřebují tedy trpělivost a péči pomocí ruční práce, u které jsou potřeba holínky. Největší hrozbou pro ně je změna vodního režimu, konkrétně odvodnění, které není žádoucí.

Porotu zaujaly i další dva zajímavé příspěvky nominované na Miss louka 2013. Jedním z nich jsou louky na Niklově Vrchu, kde hospodaří pan Viktor Popule. Péči o tamější louky započal jeho otec a nyní je to tedy na synovi. Díky němu se také na Niklově vrchu objevily ovečky. Za ocenění tedy stojí rodinná práce, díky níž je velká část této krásné luční enklávy udržovaná. Posledním zajímavým příspěvkem, který jsme mohli v letošním roce obdivovat, byl příspěvek pana Jana Šturmy, který originálně pojal popis louky v Pasekách nad Jizerou. Jedná se o druhově bohatou suchou podhorskou louku s orchidejemi vedle sjezdovky v Pasekách nad Jizerou.

Naše voda, foto KRNAP

3.12.2013 10.26, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1