21.8.2017 9.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Loňská produkce ryb byla nejvyšší za posledních 5 let
Loňská produkce ryb se meziročně zvýšila o zhruba čtyři procenta na 20.952 tun, byla tak nejvyšší za posledních pět let, uvádí na svém webu podle ČTK Rybářské sdružení ČR. Nejčastěji chovanou rybou zůstává s velkým náskokem kapr, následují býložravé ryby, lososovité ryby, dravé ryby a línové spolu se síhy.
Loni vzrostla produkce podle sdružení kromě kaprů také u býložravých ryb jako jsou amuři nebo tolstolobici. Ačkoliv Český statistický úřad uvádí roční spotřebu okolo 5,5 kilogramu na člověka, podle sdružení je nižší. „Celková spotřeba ryb v loňském roce byla po odečtu reexportu (především mořských ryb) pouhých 3,8 kg rybího masa na osobu,“ uvádí sdružení ve svém časopisu. Největší spotřeba ryb je v ČR pravidelně na Vánoce. Podle sdružení se více než polovina ryb z republiky vyveze do zahraničí, zejména do Polska, Německa a na Slovensko.
Do budoucna by se mohlo producentům ryb hospodařit lépe, v červnu stát odsouhlasil novelou zákona, že bude opět vyplácet náhrady za škody na rybách, které způsobili kormoráni. Stát bude vyplácet náhrady po určitou dobu. Na tři roky se vrátí praxe, která skončila v dubnu 2013. Kormoráni tehdy vypadli ve vyhlášce ze seznamu zvláště chráněných živočichů a stát přestal rybáře odškodňovat. V zákoně o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy však kormorán zůstal.
Poslanci, k nimž patří ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), proto navrhli kormorána ze zákona vyškrtnout a zavést tříleté přechodné období pro odškodňování. Od ledna do konce roku 2019 budou rybáři dostávat stoprocentní náhradu prokazatelně způsobených škod a za rok 2020 náhradu 80procentní. Rybáři loni uvedli, že kormoráni předešlý rok způsobili na rybách škody za 117,8 milionu korun.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (výlov Broumar)
21.8.2017 9.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy