30.9.2024 11.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Lokni očekává třicetiprocentní nárůst výtoče filtrované vody
Síť filtračních stanic Lokni vstupuje do osmé školní sezony. Startup, který vznikl na akademické půdě, momentálně v jejich rámci provozuje 76 stanic na 56 fakultách ve 13 českých městech.
V letošním školním roce cílí na 30% růst výtoče filtrované vody a plánuje realizaci dalších stanic na filtrovanou vodu, které by síť rozšířily o další města, ale také mimoškolní prostory, a ještě více tak zpřístupnily filtrovanou vodu do vlastní lahve široké veřejnosti. V uplynulém akademickém roce (září 2023–srpen 2024) se na univerzitách přes filtrační stanice Lokni vytočilo téměř dva miliony litrů vody, což představuje průměrně 25 tisíc litrů na každou fakultu. Oproti předchozímu roku vzrostl počet odběrů v celé síti Lokni o 47 %, což je dáno nejen vyšším využitím na univerzitách, ale i expanzí na 12 klíčových nádraží po celé České republice. Rozšíření proběhlo v rámci spolupráce se Správou železnic a letos v únoru se přidalo i zrekonstruované Masarykovo nádraží v Praze. V letošním roce očekává startup Lokni růst výtoče filtrované vody o 30 % a zároveň plánuje pokračovat v rozšiřování své sítě filtračních stanic a pokrýt mimo jiné i další fakulty vysokých škol.
Význam dostupné nezávadné vody se potvrzuje i ve chvílích, kdy lidé řeší následky živelních pohrom, jako byly nedávné povodně. „V krizovém období, které momentálně dopadá na tisíce domácností, je voda v PET lahvích logickým řešením. Následně může nabídnout dlouhodobě bezpečné řešení filtrační systém, které umožňuje čerpat kohoutkovou vodu bez obav ze znečištění a bez nutnosti kupovat PET lahve, které vytvářejí další zbytečný odpad,“ říká Martin Václavík, CEO startupu Lokni.
Lokni vyrostlo na českých univerzitách, a i proto tvoří studenti jeho největší uživatelskou základnu. Momentálně sdružuje komunita Lokni více než 100 000 uživatelů, meziročně se jedná o 20% nárůst a letos společnost cílí na milník 130 tisíc. Možnost natočit si čerstvou vodu do vlastní lahve se stala součástí každodenního režimu studentů, jak potvrdil i letošní průzkum mezi uživateli.
Významnou roli přitom hraje také ekologický aspekt, který je pro studenty zásadní. Startup od svého počátku sází na zdraví a udržitelnost a bojuje proti nadměrné spotřebě balené vody, a s tím související tvorbě plastového odpadu. Celkově uživatelé v síti Lokni ušetřili již přes 14 milionů PET lahví.
„Jsme rádi, že můžeme studentům touto formou zajistit pitný režim, aniž by museli kupovat balenou vodu. Na filtrační stanice Lokni si rychle zvykli a mnohdy se u nich dokonce tvoří fronty. Zároveň vítáme i environmentální stránku projektu a možnost předcházet vzniku plastového odpadu v podobě PET lahví,“ dodává Tomáš Zouhar, kvestor Vysoké školy ekonomické v Praze.
Na školách mohou v drtivé většině případů studenti čepovat filtrovanou vodu zdarma díky partnerům z řad firem, kteří se s Lokni podílí na pokrytí provozních výdajů zařízení a jejich pravidelného servisu a využívají digitální reklamní plochy a prostor v mobilní aplikaci. Otevírá se jim tak možnost velmi přesně oslovit specifickou cílovou skupinu. Mobilní aplikace Lokni navíc na začátku školního roku pravidelně patří mezi nejstahovanější na App Store a Google Play.
Lokni na úspěch na vysokoškolské půdě navázal expanzí do veřejného prostoru. Do jeho sítě přibylo i díky spolupráci se Správou železnic již 13 českých nádraží a startup nabízí také vlastní řešení filtrované vody pro kanceláře, administrativní komplexy i domácnosti.
Zdroj a foto: Lokni.cz
30.9.2024 11.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy