9. 8. 2020

Loď harvester pomůže s likvidací vegetace na boleveckém rybníku

Vodní rostliny v boleveckých rybnících bude Správa veřejného statku města Plzně v letošním roce regulovat pomocí nového stroje, takzvaného harvesteru. Plavidlo, které je vybaveno žací lištou, vegetaci nejen seče, ale zároveň vytahuje na palubu. Oznámil to dnes plzeňský magistrát na svém webu.

Jeho pořízení si vyžádá investici ve výši 3,5 milionu korun.

Od roku 2006 se snaží Správa veřejného statku zvýšit ve Velkém boleveckém rybníku kvalitu a čistotu vody. Ověřené postupy praktikuje i na ostatních rybnících bolevecké soustavy. Jedná se hlavně o regulaci ryb a vodních rostlin. „Naším cílem není velkoplošná likvidace vodní vegetace, ale cílevědomé usměrňování vodního prostředí tak, abychom dosáhli kvalitní vody v rybnících,“ upozorňuje Richard Havelka, vedoucí úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství.

Praxe z minulého roku ukázala, že kapacita dosud používaných podvodních kos je nedostatečná. „Vloni jsme ošetřovali kromě Třemošenského a Šídlovského rybníka i Velký rybník, v němž se začal rychle rozrůstat kanadský mor, invazivní vodní rostlina, která dokáže potlačovat růst těch ostatních,“ řekl Havelka.

„Vyžínali jsme přebujelou vegetaci podvodními kosami. Při jejich používání ji ale musíte ještě dopravit ke břehu speciálními širokými hráběmi a vidlemi vyhazovat na břeh,“ popisuje proces Havelka. Aby měl takový postup účinek, musí jej rybniční hospodáři opakovat třikrát až čtyřikrát za sezonu. „Zjistili jsme, že stávající vybavení nedostačuje na rozsáhlé ploše Velkého boleveckého rybníka, a navíc je tato převážně manuální technologie příliš náročná a neefektivní,“ dodal Havelka.

Přestože se ve světě používá řada postupů regulace rozsahu porostu vodních rostlin, jako je například aplikace herbicidů nebo využití býložravé ryby – amura bílého, pro boleveckou rybniční soustavu jsou tato opatření nevhodná. Proto budou hospodáři využívat speciální plavidlo pro sklízení vodních rostlin „harvester“. Má žací lištu tvaru širokého písmene U, jejíž poloha je regulována hydraulicky.

Zdroj: Město Plzeň

27.2.2012 21.25, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6