13. 7. 2020

10.6.2019 11.02, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

LN: Na polích v ČR letos roste více jetele

Na českých polích se rozplodil jetel nachový, například v Polabí byly jeho výrazné barvy nepřehlédnutelné. Poukazují na to Lidové noviny (LN) s tím, že se rozmnožil se spolu se svými méně nápadnými kolegy z rodiny pícnin v důsledku pětileté epizody sucha.

„Sucho v minulém roce vedlo k výraznému snížení zásob a chovatelé zaseli více plodin, které lze sklízet dříve. Už byly sklizeny některé plochy oseté obilovinami určenými na výrobu krmiva pro skot. Jetel nachový je alternativou těchto obilovin, určenou k brzké sklizni a rychlejšímu doplnění zásob krmiva,“ sdělil LN Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu, s douškou, že i ostouzená řepka má hluboké kořeny, které zemině svědčí.

Jetel je po všech stránkách vítaná plodina, zdaleka nepřináší užitek jen hladovým kravám. Má hluboké kořeny, na nichž žijí bakterie schopné vázat vzdušný dusík. Tím se půda zkypří, nakrmí se živinami, zbytky jetele po sklizni jsou účinným zeleným hnojivem, takže pozemek po nachové úrodě zůstává v mimořádné kondici. Je připravený čelit erozi a přivítat i náročné usedlíky, jako jsou brambory nebo zelenina. „Jetel je velice prospěšná plodina. Dá se sklízet jako krmivo či na semeno, může se použít jako hnojivo. Je vhodný také pro včely,“ shrnuje Josef Stehlík, který vede Asociaci soukromého zemědělství.

Ministerstvo zemědělství potvrzuje, že plochy s jetelovinami a pícninami se v České republice plošně rozšiřují – hlavně v porovnání s poklesem zájmu o tyto plodiny kolem roku 2012. Děje se tak postupně a především v lokalitách, které splňují několik podmínek: je tam lehčí, písčitá půda a současně zvířata přichystaná k hostině. „Hlavním důvodem rozšíření je zajištění dostatku krmiva pro dobytek s ohledem na složitou situaci způsobenou výskytem sucha v posledních letech. Jetel navíc zanechává půdu v bezvadné struktuře, s dostatečnou zásobou ústrojných látek a dusíku,“ popsal sdružené benefity nachových rostlinek mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý.

Zdroj a celé znění článku: Lidové noviny, dokumentární aktuální foto: Naše voda – Nina Havlová

10.6.2019 11.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2