30.6.2016 14.25, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Litoměřice připravují ochranu pravého břehu Labe před vodou
Litoměřická radnice pracuje na projektu protipovodňových opatření, která by ochránila území města na pravém břehu Labe. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Eva Břeňová.
Se stanovením záplavového území na Litoměřicku čeká Povodí Labe a Povodí Ohře na novou vyhlášku ministerstva životního prostředí. Litoměřice už mají studii proveditelnosti a zadaly zpracování projektové dokumentace pro územní rozhodnutí. Studie řeší šest stavebních objektů. „Jde o demontovatelné hrazení s trvale zabudovanými základy pro podchody a podjezdy pod železniční tratí, a to U Pramene, v Dolní Rybářské ulici I a II, dále v ulicích Jarošova, Mezibraní a Marie Pomocné,“ uvedla vedoucí odboru územního rozvoje Venuše Brunclíková. Součástí prací jsou terénní úpravy v místech, kde ústí Pokratický potok, a úpravy kanalizace spočívající v usazení čerpacích šachet a zpětných klapek. Náklady na všechna opatření město vyčíslilo na 5,6 milionu korun. Termín realizace ale zatím není stanoven. Podle Břeňové nyní radnice jedná s orgány dotčenými stavbou a s možným investorem.
Připravovaná protipovodňová opatření se týkají jen pravého břehu Labe. „Bohužel, ochrana želetické části je i podle odborníků velmi problematická, navíc náklady by se pohybovaly v řádech desítek milionů korun, což je mimo finanční možnosti města,“ uvedl místostarosta Karel Krejza.
Největší povodně postihly Litoměřicko v roce 2002. Od Roudnice nad Labem po Litoměřice se vytvořilo obrovské dvacetikilometrové jezero. Pod vodou zůstala celá oblast na soutoku Labe a Ohře.
Povodí Ohře nechalo zpracovat studie záplavového území na dolní Ohři. Zatímco v úseku Louny – Stekník vodoprávní úřad území stanovil a vymezil na konci roku 2014, pro úsek od ústí Ohře do Labe po Křesín stále chybí. Obce měly řadu připomínek k rozsahu území, kde by platily přísné podmínky například pro stavbu rodinných domů.
Povodí Ohře spolu s Povodím Labe připravily návrh k dalšímu připomínkování. „Do dnešního dne záplavové území stanoveno nebylo. Společný návrh záplavového území a jeho aktivní zóny v oblasti soutoku Ohře a Labe předloží státní podniky Povodí Labe a Povodí Ohře po vydání nové vyhlášky, která upraví problematiku zpracování a stanovování záplavových území a jejich aktivních zón,“ řekl ČTK mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Vyhlášku připravuje ministerstvo životního prostředí.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Ohře)
30.6.2016 14.25, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla