22. 9. 2020

Lipensko má prázdninovou novinku – zdarma cyklobusy

Turistický spolek Lipenska (TSL), jehož hlavní úlohou je pomáhat turistickému ruchu v oblasti Lipenska a vytvářet podmínky pro spolupráci regionu od Stožce po Rožmberk, přichází na léto s novým projektem. Připomíná to předseda představenstva TSL Jiří Mánek.

Jsou jím dvě linky cyklobusů, které spojují celý region od Rožmberku nad Vltavou až po Novou Pec. Hitem pak je, že každý kdo přijde do autobusu s turistickou kartou Lipno.card, pojede ZADARMO. Projekt cyklobusů připravil TSL ve spolupráci s celým regionem.

„Do kopců, na nejvyšší vrcholy se můžete i s kolem nechat vyvézt autobusem a pak dolů na kole pohodlně sjet až tam, kam Vám bude libo. Ráno autobusem na Jelení Vrchy nebo na Svatý Tomáš a dolů desítky kilometrů na kole, tam klidně návštěva hospůdky a naše odpolední spoje vás zase vyvezou nahoru k autu nebo do místa vašeho ubytování. To je produkt, kterým chceme potěšit tisíce návštěvníků,“ konstatoval Mánek.

Například z Jeleních Vrchů až do Rožmberka vede klidná trasa podél Schwarzenberského kanálu, po březích Lipna i řeky Vltavy. Tento cyklovýlet měří 70 kilometrů a je prakticky celý z kopce nebo po rovině. Trasu je možné si zkrátit na řadě míst a je tak vhodná pro všechny kategorie cyklistů. „Do nepříjemného stoupání na Vítkův Hrádek může jezdit na kole jenom trénovaný člověk. Léta jsem se tam chtěl na kole zajet podívat, ale už na to nemám sílu. Ale jestli mě tam nyní budete vozit cyklobusem a navíc s lipno kartou zadarmo, budu tam jezdit snad každý letní den, abych si to po těch létech pořádně užil“, pochvaluje si novinku pan Souček, senior z Vyššího Brodu.

„Prázdninové autobusy spojují celý region spravovaný Turistickým spolkem Lipenska. Lipenskou nádrž křižuje až 8 autobusů denně. Naprostou exklusivitou je, že z Rožmberka nad Vltavou a Vyššího Brodu se ráno na Svatý Tomáš dostanete pouze našimi spoji. To otevírá nové možnosti pro obyvatele a turisty z těchto dvou měst“, říká Josef Šelepa, zástupce dopravce, který v regionu provozuje Jihočeský vodácký autobus a kterého Turistický spolek Lipenska na léto najal.

Projekt je zajímavý zejména tím, že provozní ztrátu, která se očekává z provozu zdarma, zaplatí desítky lipenských subjektů, kteří se dokázali domluvit na potřebnosti této v Česku originální nabídky. Mezi přispěvateli a podporovateli letních cyklobusů na Lipensku jsou Jihočeský Kraj (20%), lipenské obce (35%) a především lipenští podnikatelé a dopravce (45%). Na projekt Turistický spolek Lipenska z regionu získal téměř 500.000,- Kč a to od více než 60 partnerů. „Naším úkolem je učit region spolupracovat. Jsou tu stovky subjektů, když každý dá na společnou hromádku jen něco málo, nakonec z toho může být ohromně moc. Tento projekt, kdy se řada podnikatelů od Rožmberka po Novou Pec složila, je toho příkladem,“ zdůraznil Mánek.

„Turistický spolek Lipenska vznikl teprve před rokem. Je to dobrovolné sdružení obcí, spolků a především podnikatelů, kteří jsou si vědomi, že bez vzájemné spolupráce kvalitu Lipenska stěží posuneme k lepšímu. Zatím jsme tu nikdy v historii neměli projekt, na kterém by se přímo podílelo přes 60 partnerů. Kromě skvělé nabídky pro turisty i místní občany mám největší radost právě z onoho množství spolupracujících subjektů, které cítí společný zájem a jsou ochotni pro něj něco udělat,“ uzavírá Zdeněk Zídek, starosta obce Lipno nad Vltavou.

Naše voda, foto TSL

 

21.6.2017 12.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

PLUŽINY - šetrné zemědělství v PrazePLUŽINY - šetrné zemědělství v Praze
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4