20. 5. 2019

Lipensko chce lákat turisty na stožeckou tmu

Turistický spolek Lipenska (TSL) společně s Českou astronomickou společností, Astronomickým ústavem Akademie věd ČR a obcí Stožec pořádá atraktivní vědecký seminář pro příznivce agroturistiky. Informoval o tom předseda TSL Jiří Mánek.

Lidská sídla, zvláště velká města, jsou dnes znečištěna nadměrným množstvím světelného smogu, který způsobují například pouliční lampy nebo obchodní centra. Pro lipenské obce, které jsou izolovány od průmyslových a městských zdrojů světelného znečištění, je velmi černá tma příznačná. „Oblast Lipenska, ale i Šumavy je největší oblastí tmavé oblohy v České republice. Bohužel se v této části republiky tomuto fenoménu zatím nikdo systematicky nevěnoval. Dokud za námi nepřijel Turistický spolek Lipenska s tím, že by chtěli s tmavou oblohou pracovat a její tmavost exaktně změřit. Víme, že se jedná o zajímavou oblast, nakolik je ale oproštěna od světelného smogu, musíme ještě prověřit. S měřením oficiálně začneme na zmiňovaném semináři a bude trvat přibližně půl roku,“ uvedl Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu a spoluorganizátor semináře.

Tmavé oblohy plné hvězd chce využít k propagaci území TSL spolu s obcí Stožec a místními podnikateli. „Tmavá obloha a krásně viditelné hvězdy vnímáme jako potenciál pro tzv. astroturistiku. Městský člověk, který už není zvyklý na kontakt s noční oblohou, je skutečnou tmou doslova unesen. Nic takového doma nemá šanci zažít, ale u nás na Stožci a na Lipensku ano,“ říká starostka obce Stožec Drahomíra Stanžovská.

Právě TSL přišel s podnětem pro uspořádání semináře s názvem Tmavá obloha plná hvězd v oblasti Lipenska. V programu semináře nechybí například příspěvek, který účastníky seznámí s tím, jak tmu co nejlépe zachovat. „Máme na Lipensku něco mimořádného a tak bychom to rádi ukazovali lidem. Místním přijde úplně samozřejmé, že vidí tisíce hvězd, ale lidé z města takový pohled neznají. To je důvod využít přednosti území. Zároveň jsme si ale vědomi, že oblast tmavé oblohy je třeba chránit, aby v budoucnosti nedocházelo k jejímu světelnému znečištění. I o tom bude seminář. Fenomén chceme využívat i v marketingu,“ řekl Jiří Mánek, předseda TSL a iniciátor akce.

„Už jsem kontaktovala známé skláře, kteří nám budou pro turisty vyrábět suvenýry v podobě krásné černé skleněné kapky pravé lipenské tmy a máme už i další nápady,“ potvrzuje marketingové využití tmavé oblohy Dagmar Šubová, ředitelka hotelu České Žleby, ve kterém se bude seminář o tmavé obloze konat.

Seminář, který se uskuteční 6. října v Českých Žlebech je určený všem, zejména podnikatelům z Lipenska od Stožce po Rožmberk, což je území, o které spolek pečuje. „Přednášet budou odborníci na světelné znečištění a pozorování noční oblohy, stejně jako odborníci na astroturistiku,“ uzavřel Mánek. Na seminář naváže workshop pro fotografy, jehož účastníci se budou pod vedením profesionála učit, jak správně fotografovat noční oblohu.

Naše voda, foto TSL – Martin Gembec

 

1.8.2016 10.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2