19. 6. 2019

Life Sciences Film Festival začíná v pondělí 17. října debatou s Danou Drábovou

Do hlavní soutěže 6. ročníku filmového festivalu LIFE SCIENCES FILM FESTIVAL (LSFF) vybrali pořadatelé 28 dokumentárních filmů, mezi nimiž se rozhodne o držiteli Velké ceny LSFF. Připomíná to mluvčí České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Josef Beránek.

Podle jeho údajů jsou mezi nominovanými filmy o tématech souvisejících s řešením potravinové a energetické krize, pesticidech, mikrobiomu či využití nových technologií v produkci potravin. Dramaturgii festivalu se letos podařilo vybrat filmy nahlížející na jídlo z nejrůznějších pohledů. Film „Potřeba masa“ (http://lsff.cz/marijn-frank-potreba-masa/) vtipným způsobem zkoumá téměř až intimní vztah, který leckdo z nás k této potravině má. Ve filmu „Jedy kolem nás: Děti v nebezpečí“ zase tvůrci burcují před množstvím pesticidů v prostředí a následky, které to může mít na zdraví bezbranných dětí (http://lsff.cz/jedy-kolem-nas-deti-v-nebezpeci/). Úžasný svět bakterií v našich útrobách a o tom, jak jsou pro nás důležité, objevíte ve filmu „Na to musíte mít žaludek“ (http://lsff.cz/it-takes-guts/).

Festival oficiálně zahájí rektor ČZU prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c., v pondělí 17. 10. v 15:00 před filmem „Právo obdělávat půdu“. Po něm proběhne diskuse na téma „Kam s tebou, česká potravino“. Během festivalu proběhne i řada diskusí a doprovodných seminářů. Skvěle obsazená bude hned ta úvodní (pondělí 17. 10., 10:50) – o tématu „Slunce, nebo atom? Energie zítřka“ v bloku Technické fakulty bude hovořit například předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Zajímavou diskusi slibuje i čtvrteční program, kde Václav Bělohradský povede diskusi o osobní vs. společenské odpovědnosti tváří v tvář ekologické krizi.

Festival také přivítá několik zahraničních hostů. Budou to:

Timothy Barksdale, USA (režisér filmu „Boj na tokaništi“, http://lsff.cz/filmy/battle-on-the-booming-grounds/). Tvůrce nejrozsáhlejší knihovny nahrávek severoamerických ptáků.

Nina Pulkkis, Finsko (režisérka série „Budoucnost Finska“). V programu LSFF jsou hned čtyři díly tohoto finského dokumentárního seriálu o vědě ve Finsku. V soutěži jsou dva film: Dřevo, základ prosperity (http://lsff.cz/filmy/the-future-of-finland-well-being-with-wood/) a „Energie zítřka“ (http://lsff.cz/budoucnost-finska-energie-zitrka/).

James Dunbar, Velká Británie (režisér filmu Včely samotářky). Promluví během bloku „O včelách a lidech“ během Food Filme Festu v NTK (http://www.foodfilmfest.cz/o-vcelach-a-lidech/)

Ute de Groot, Německo (film „Hon za potravinami“), http://lsff.cz/filmy/the-food-race/

Joris van der Kamp, Nizozemí (film „Farmáři půdy“), http://lsff.cz/filmy/soil-farmers/

LSFF ovšem neskončí středečním předáváním cen. Od pátku 21. do neděle 23. 10. festival pokračuje v Národní technické knihovně a Kampusu Dejvice. Doprovodný program FOOD FILM FEST (www.foodfilmfest.cz) shrne to nejlepší z letošního ročníku LSFF a přidá i ledacos navíc. Roman Vaněk, zakladatel Pražského kulinářského institutu a skvělý popularizátor gastronomických témat, se bude v Ballingově sále Národní technické knihovny ptát předních odborníků, jak „to s tím jídlem vlastně je“. Hosté slibují vhled z nejrůznějších stran: Radkin Honzák bude hovořit o psychické rovině, Jiří Horáček o neurologické dimenzi, Jaroslav Petr a Jana Hajšlová o zdravotních rizicích. Velmi zajímavý program nabídne diskuse po filmu „Potřeb masa“, kde se s Romanem Vaňkem zamyslíme nad tím, co říká věda sporu mezi vegetariány a „masožravci“. V sobotu 22. 10. se můžete těšit na venkovní Street Food & Science (http://www.foodfilmfest.cz/street-food-science/). Na prostranství před NTK najdete od 11 do 20 hodin více než 40 stánků, kde budete moct ochutnat ledacos z toho, co jste viděli na plátně.

V pořadí 6. ročník filmového festivalu LIFE SCIENCES FILM FESTIVAL se bude konat v týdnu od 17. do 23. 10. Jeho soutěžní část proběhne v kampusu ČZU v Praze-Suchdole (Kamýcká 129). Veřejnost může ve Velké aule zdarma navštívit projekci kteréhokoli filmu z programu festivalu.

Naše voda, logo festivalu: LSFF

 

 

14.10.2016 3.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30