10. 7. 2020

27.8.2018 12.56, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Lidovci v Brně chtějí zmapovat nevyužité vrty podzemních vod

KDU-ČSL chce v Brně nechat zmapovat nepoužívané vrty podzemních a artéských vod pro případ výpadku současných zdrojů pitné vody. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj je sice pitné vody dostatek, ale kvůli suchu je potřeba mít zálohu.

Vodu z vrtů by bylo možné v budoucnu podle lidovců využít třeba i na zalévání nebo kropení. Brno nedávno zakázalo čerpat na tyto věci vodu z řek, proto se používá pitná voda, upozornil starosta městské části Bohunice Antonín Crha (KDU-ČSL).

Zmapování vrtů, vyčištění a jejich ochrana by podle Hladíka mělo stát okolo stovek tisíc korun nebo jednotky milionů korun a Brno by to mělo zahrnout do rozpočtu. Navrhne to v příštím volebním období. “Ani nevíme, kolik takových vrtů je. Máme ponětí o jednotkách, ale to rozhodně nejsou všechny,” řekl Hladík.

Podle něj hasiči zařadili využití artéských vod do krizového plánu pro případ výpadku zdrojů pitné vody. Voda sice může obsahovat různé látky, lze je ale odstranit. Lidovci navrhnou městu při zmapování vrtů spolupráci s vodohospodáři, geology a univerzitami. “Informace o všech studnách, pramenech a vrtech by měly mít stavební úřady,” doplnil Crha.

Brno čerpá pitnou vodu z prameniště podzemní vody v Březové nad Svitavou a povrchovou vodu z přehrady Vír, která se upravuje. “V současnosti nemá město problém se zásobami pitné vody, je ale nutné být připravený na krizovou situaci, která nás může za pár let potkat,” poznamenal Hladík. Nelze podle něj vyloučit, že i následující roky budou podobně chudé na srážky jako rok letošní.

Chce řešit také to, aby se mohly vyčištěné odpadní vody z čističky využívat například pro zalévání zahrad nebo kropení ulic. “V současnosti vyčištěné odpadní vody odchází do řeky. Proto chceme ještě náš návrh konzultovat s Povodím Moravy,” dodal Hladík.

Jihomoravský kraj trápí sucho dlouhodobě. Brno i další města a obce zakázaly čerpání vody z vodních toků například pro zalévání, napouštění bazénů a podobně.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

27.8.2018 12.56, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2