7. 4. 2020

12.4.2011 10.12, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Lidem v Merbolticích stále neteče pitná voda

Vodu tu zkazily loňské povodně. Od té doby problémy místních lidí stále trvají. Někteří chalupáři si dokonce vozí vlastní vodu.

Merboltice – Voda z kohoutků v chalupách sice teče, ale pitná není. Její konzumace totiž představuje zdravotní riziko, protože do obecního vodovodu v Merbolticích stále pronikají bakterie.
Škodliviny se začaly do vody dostávat po loňské povodni. Zdroj nákazy, respektive místo, kudy se škodliviny do vody dostávají, se ani po osmi měsících nepodařilo odhalit. „Nějakou dobu jsme zajišťovali dovoz balené vody. Považovali jsme za samozřejmost, že když lidé vodné platí, musí se obec postarat o náhradní zásobování. Od února mámev sídle obecního úřadu nainstalované na vodovod dezinfekční zařízení, které vodu škodlivin zbavuje. Lidé si sem podle potřeby pro vodu chodí,“ vysvětlila merboltická místostarostka Ladislava Víšková. S příchodem jara začnou místní chalupy ožívat stále více. Dá se také předpokládat, že chalupáři budou před víkendem přicházet pro vodu v hojnějším počtu. A nebo si mnozí z nich budou vozit zásoby už ze svých domovů.

Poškození se zatím nenašlo

„Už jsme v celé trase vodovodu udělali několik sond, abychom odhalili poškozený úsek. V místě, které se jevilo jako poničené, jsme využili i těžkou mechanizaci. Bohužel, žádné poškození jsme tam nenašli. A podobně jsme dopadli i při dalších zásazích do země. Musíme hledat dál,“ tvrdil starosta Lukáš Tomeška.
Asi dvě třetiny merboltických domů mají vlastní studny. „Je to i můj případ. Musíme si ale nechat dělat rozbory o nezávadnosti vody. Zvláště v období, kdy obec postihne nějaká větší povodeň,“ připomněl merboltický zastupitel Petr Lissek.
Podobně jsou na tom i manželé Ondřej a Jindra Šancovi. Tvrdí, že studniční vodu pijí i děti, dokonce mimina. Všichni jsou zdrávi.

Kvůli nákaze dělají rozbory

„Riziko nějaké nákazy samozřejmě riskovat nechceme a proto považujeme za důležité nechávat si čas od času udělat rozbory vody,“ dodala paní Jindra.
Pro domácnosti, které nemají vlastní studnu, je stávající situace nepříjemná. Zvláště pro starší obyvatele obce.
„Bohužel, vůbec nedokážeme zatím odhadnout, kdy se problém s bakteriemi v obecním vodovodu, který není zrovna ke svému stáří v nejlepším stavu, podaří vyřešit. Je to pořád složité hledání poškozeného místa,“ dodal merboltický starosta.

Zdroj: Děčínský deník

12.4.2011 10.12, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3