29. 5. 2020

Lidem na Mladoboleslavsku teče z kohoutků voda s parametry kojenecké vody

Úpravna vody (ÚV) Rečkov spolu zásobuje odběratele na Mladoboleslavsku kvalitní podzemní pitnou vodou v jakosti běžné při přípravě kojenecké vody. Informoval o tom dnes ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK) Jan Sedláček.

Jedna z nejmodernějších ÚV otevřela dnes své prostory novinářské veřejnosti, včetně redakce portálu Naše voda. Fotoreportáž z akce si proto můžete prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu.

Oblast, kterou v současné době ÚV zásobuje, představuje přitom nejvyšší koncentraci obyvatel zásobených pitnou vodou v ČR, kterou není třeba chlorovat. Konkrétně jde o místní průmyslové a zemědělské podniky a zhruba 65 000 obyvatel okresu Mladá Boleslav od Bakova nad Jizerou přes samotnou Mladou Boleslav až po Dlouhou Lhotu a od prosince loňského roku také Dobrovici, Týnec, Ledce a Prodašice.

Úpravna vody Rečkov je spolu s prameništěm, čerpací stanicí vody, řady a vodojemy, rozhodující vodohospodářskou stavbou Skupinového vodovodu Mladá Boleslav (SVMB ), akciové společnosti VaK Mladá Boleslav. Její výstavba, spolu se zajištěním dostatečné kapacity zdrojů kvalitní pitné vody podmiňovala především hospodářský rozvoj okresního města s jeho rozsáhlou komplexní bytovou výstavbou a rozrůstajícím se automobilovým průmyslem. Rozsáhlá polesí s oborou Klokočka a přírodními rezervacemi a poměrná vzdálenost lidských sídel zaručovala jistotu, že kvalita ani v budoucnu nebude ohrožena činností člověka, hlavně tehdy všemožně preferovaných zemědělskou výrobou. To ve své podstatě platí dodnes.

VaK MB je v mnohých parametrech poměrně specifickou vodohospodářskou společností v ČR. Například tím, že je zároveň majitelem a zároveň i provozovatelem vodohospodářské infrastruktury na Mladoboleslavsku. Nepříliš obvyklá na tuzemském vodohospodářském trhu je také aktivní komunikace směrem k laické veřejnosti a osvěta této veřejnosti. V areálu ÚV Rečkov je například již od roku 2008 otevřena Expozice vodárenských tradic na Mladoboleslavsku, jejímž cílem je seznámit časté exkurze škol a dalších institucí s historií výroby a rozvodu vody na Mladoboleslavsku a tím i vytváření vztahu k pitné vodě u dětí i dospělých tak, aby si uvědomovali její význam v životě.

VaK Mladá Boleslav v současné době zásobují pitnou vodou zhruba 110 000 obyvatel v okresu Mladá Boleslav, Čelákovicka, Úvalska a Loučeňska, ročně vyrobí 6, 787 milionů m3 vody. Celková výše investic od roku 1994, kdy společnost vznikla, do roku 2013 dosáhla 2,266 miliardy korun, celková výše oprav za stejné období 378 milionů korun. Více než 94 procent vlastníků společnosti představují obce a města v oblasti působnosti VaK Mladá Boleslav. Společnost zaměstnává 270 lidí.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

17.4.2014 15.25, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31