24. 5. 2019

Lidé v devíti obcích dostanou kvalitnější vodu či kanalizaci

Celkem 130 milionů korun pošle ministerstvo zemědělství do jižních Čech na obnovu nebo stavbu vodovodů, čistíren odpadních vod a kanalizace. Píše o tom dnešní Mladá fronta DNES s tím, že kraj pomůže malým obcím dalšími 13 miliony.

Lidem v Mazelově na Českobudějovicku teče z kohoutků napojených na obecní vodovod pitná voda, která obsahuje velké množství dusičnanů. A protože se kvalita této vody z vrtu za vesnicí stále zhoršuje a obec ji čerpá pouze sčasově omezenou výjimkou od hygieniků, rozhodla se místní samospráva problém vyřešit pořízením kvalitnějšího zdroje vody.

Mazelovští si nechali spočítat náklady na nový přivaděč vody z Římovské přehrady. Zjistili,že na něj potřebují dohromady 4,8milionu korun, což je částka, na kterou obec se 200 obyvateli sama nedosáhne. Proto starosta Rostislav Řežáb požádal o dotaci na novou vodárenskou stavbu z grantu ministerstva zemědělství a uspěl. „Minulý týden jsem zjistil, že jsme dotaci dostali. O celkové náklady se podělíme tak, že ministerstvo by mělo uhradit 60 procent a dalších 10 procent přidá kraj. Zbytek dáme dohromady z příspěvku, který nám poskytne za napojení Jihočeský vodárenský svaz a z našich úspor,“ uvedl Řežáb.

Hygienici novou investici vítají, protože přispěje k lepšímu zdravotnímu stavu místních lidí.„Vysoká koncentrace dusičnanů ve vodě je nepřijatelná pro novorozence a kojence do věku zhruba šesti měsíců,“ potvrdil lékař Vratislav Heinige z krajské hygienické stanice. Zároveňupozornil, že dlouhodobý příjem vysokých koncentrací dusičnanůse může podepsat na výskytu nádorových onemocnění.

Mazelov nebyl jedinou obcí, která se může pustit do nového vodovodu se státní podporou. Spolu s ním uspělo v grantovém programu ministerstva zemědělství dalších osm jihočeských obcí aměst. Ministerstvo mezi ně rozdělí celkem 130 milionů korun a kraj všechny investiční akce podpoří 10 procenty, což obnáší dalších 13 milionů pro tyto obce.

„Zájem obcí o dotace na vodohospodářské stavby je ale mnohem větší. Kdybychom měli pokrýt všechny potřeby na jihu Čech, potřebovali bychom od ministerstva 1,1 miliardy korun,“ srovnává krajský radní Karel Vlasák. Upřesnil, že kraj letos rozdělil obcím z vlastního grantu na tyto stavby dalších 35 milionů korun.

Zdroj: Regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy

26.7.2011 8.58, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2