4. 6. 2020

Lidé se mohou vyjádřit k EIA na projekt děčínského jezu

Od tohoto týdne začala běžet měsíční lhůta připomínkového řízení k doplněné dokumentaci posuzující vliv výstavby na životní prostředí (tzv. EIA) záměru Plavební stupeň Děčín (PSD). Oznámil to mluvčí Ředitelství vodních cest (ŘVC) Václav Straka.

Vyvěšením dokumentace na úřední desce Ústeckého kraje byla pro veřejnost odstartována možnost vyjádřit se k vlivům stavby na životní prostředí. Lidé a dotčené subjekty mohou podávat připomínky do 22. března, podněty pak posoudí ministerstvo životního prostředí.

 ŘVC očekává nejen tradiční negativní ohlasy ekologických aktivistů, ale i pozitivní reakce. Je totiž nutné si uvědomit, že stavba má nejen své odpůrce, ale i mnoho zastánců.

„Především lidé, kterých se stavba reálně dotýká, jsou pro. To se promítá i do souhlasného postoje našeho zastupitelstva, neboť si jsme vědomi, že spolu se splavněním řeky obrazně připlují i nová pracovní místa, dojde ke zkulturnění prostředí okolo řeky a zvýší se cestovní ruch,“ vysvětluje primátor Děčína, František Pelant. Děčínská veřejnost může do doplněného posudku nahlížet na magistrátu.

 „Jsme zas o krok dál ve schvalovacím procesu projektu jezu v Děčíně, nicméně je před námi stále ještě dlouhý kus cesty. Využijeme proto příležitosti a budeme komunikovat s veřejností a informovat o všech aspektech, které se k projektu PSD pojí, vysvětluje Jan Skalický, pověřený řízením ŘVC a dodává: Nemůžeme přeci dobrovolně zůstat jedinou evropskou zemí bez volného přístupu k moři. Labe a mezinárodní úmluvy nám tento bezplatný přístup umožní.“  

V poslední době se v médiích objevují informace, které se nezakládají na pravdě. Jedná se například o tvrzení představitelů sdružení Arnika, kteří opakovaně vypouštějí nepravdivou informaci, že v Labském údolí se vyskytují zvířata i rostliny, které nikde jinde v Evropě už nelze najít. „Toto je jedna z účelových fám vypouštěných profesionálními aktivisty, nic takového se tam nenachází. Zkrátka není znám jediný živočišný či rostlinný druh, který by se v rámci Evropy vyskytoval pouze v projektem dotčeném území labského kaňonu,“ konstatuje Jan Hodovský ze společnosti Well Consulting.

Zdroj: ŘSD 

 

24.2.2012 15.01, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5