8. 4. 2020

30.4.2019 7.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Lidé se budou moci v sobotu zapojit do obnovy lesu u Rejvízu

Přiložit ruku k dílu při výsadbě nového lesa budou moci v sobotu lidé na akci Pojďme zalesnit Jeseníky, kterou na mýtině poblíž obce Rejvíz na Jesenicku připravila společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL).

Návštěvníci vysadí mladé sazenice dřevin a zároveň se dozví informace o stavu okolních lesů decimovaných kůrovcem a suchem, odborníci jim také vysvětlí pravidla nové výsadby. Sdělil to ředitel ALSOL Petr Skočdopole. V lesích, které obhospodařuje ALSOL, bylo na území Olomouckého kraje kvůli kůrovci a suchu poničeno téměř půl milionu metrů krychlových dřeva. Nejhorší situace je v polesí Rejvíz a Chvalčov. “Našim cílem je umožnit návštěvníkům akce získat praktickou zkušenost při ruční výsadbě nového lesa,” uvedl Skočdopole. Podle něj mají nyní mladí lidé neomezené množství virtuálních informací o přírodě, ale jen minimum praktických zkušeností s péčí o živé rostliny, půdu a vodu.

Skočdopole upozornil na to, že při zalesňování je nyní používána jiná strategie než v minulosti. “Ačkoliv naši předkové v minulosti vysazovali ve větší míře smrky, dnes při zvyšující se průměrné teplotě a nižšímu úhrnu srážek musíme volit kombinace dřevin přímo ušité na míru konkrétnímu prostředí. I v případě sobotní akce zkušení lesníci vybrali ideální kombinaci sazenic a velmi rádi zájemcům vysvětlí, jak mladé dřeviny správně vysazovat,” podotkl Skočdopole.

Za oběť kůrovci, suchu a vichřicím padlo v Olomouckém kraji v posledních letech několik stovek tisíc stromů. Obnova kůrovcem zdevastovaných lesů, ve kterých vznikly rozsáhlé holiny měnící ráz krajiny, potrvá mnoho let a bude stát desítky až stovky milionů korun. Kalamita nejvíce postihla lesy v Jeseníkách, severní části Olomoucka a ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

Zdroj: Ekolist.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

30.4.2019 7.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3