29.7.2013 9.39, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
V Libereckém kraji investuje letos SVS téměř 350 milionů korun
Největší objem investic v rámci Libereckého kraje letos Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) směřuje do okresu Jablonec nad Nisou. Informoval o tom mluvčí SVS Jiří Hladík.
Z uvedené částky činí zhruba 65 milionů významné strategické investice – rekonstrukci úpravny vody Bedřichov, zásobující pitnou vodou Liberec, a na rozsáhlou rekonstrukci vodovodů a kanalizací v centru Tanvaldu. Na obnovu vodohospodářského majetku a na strategické investice v okrese Česká Lípa plánuje přitom SVS letos 82 milionů korun a v okrese Liberec 99 milionů korun.
Objem investic na rok 2013 vychází ze schváleného Podnikatelského záměru SVS do roku 2015 a zároveň zohledňuje zákonnou povinnost vlastníka k zajištění náležité obnovy vodohospodářského majetku. To ukládá legislativa, konkrétně vyhláška č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích. Každý vlastník má podle ní zpracovat a realizovat Plán financování obnovy vodovodů a kanalizací (dále jen PFO). PFO uvažuje pouze vlastní finanční prostředky získané z vodného a stočného. Ty nepokrývají ani zdaleka skutečnou potřebu obnovy podle fyzického stavu infrastruktury. Na celkovou obnovu majetku při současném tempu (resp. množství finančních prostředků) bude zapotřebí 133 let, přičemž faktická potřeba doby obnovy je výrazně kratší. I přes současné zvýšené investice do obnovy se tak majetek stále více opotřebovává (stárne). Jak je to možné? Objemy finančních prostředků v PFO odpovídají reálnému předpokladu vývoje ceny vody při zohlednění pohledu sociální únosnosti ceny vody. V roce 2013 jde do obnovy 0,83 miliardy korun, přičemž meziroční nárůst ceny vody je 5,9%. Pokud bychom chtěli míru opotřebení zastavit či dokonce u vybraných skupin majetku jej třeba během 15 let snížit z 60% na 45% opotřebení, každoroční objem investic do obnovy by musel následujících 15 let představovat částku 4 miliardy korun – a to by bylo možné jen při razantním nárůstu ceny vody, což by bylo sociálně neúnosné.
SVS je co do rozsahu sítí největší vlastnická vodárenská společnost v ČR. Na území Ústeckého a podstatné části Libereckého kraje, kde žije přes 1,1 milionu obyvatel, je vlastníkem více než 8750 km vodovodů, 3800 km kanalizací, 53 úpraven vody, 200 čistíren odpadních vod a dalších zařízení. SVS při svém vzniku před dvaceti lety získala do majetku historickou infrastrukturu, jejíž náležitou obnovu musí jako vlastník zajistit. Velkým problémem SVS je odpisová základna tohoto historického majetku v objemu 25 mld. korun, což je tehdejší pořizovací hodnota majetku. V současnosti však má SVS potřebu obnovit majetek v aktuální pořizovací hodnotě téměř 107 miliard korun.
Naše voda
29.7.2013 9.39, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizaceAktuality
V Ostravě končí rozsáhlá rekonstrukce vodovodu a kanalizace
Akt. 13.12.2024 16.01Rubrika: Vodovody a kanalizace
Povodí Moravy: Tři měsíce prací na zabezpečení toků po povodni
Akt. 13.12.2024 12.42Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině