24. 5. 2019

Lhenice mohou začít se sanací skládky toxických odpadů

Obec Lhenice se zbaví letité skládky nebezpečných odpadů a jedovatých chemikálií. Ministr Richard Brabec totiž dnes při návštěvě Jihočeského kraje předal zástupcům obce rozhodnutí o poskytnutí 20milionové dotace na sanaci bývalého areálu agrochemického podniku.

Podle mluvčí Ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové leží v areálu přes 700 tun odpadů a nebezpečných chemických látek. Lhenice spolu s dalšími 23 projekty uspěly se žádostí o finanční příspěvek z Národního programu Životní prostředí. „Tato skládka je časovaná ekologická bomba. Víc než 12 let se ji nedařilo odstranit kvůli problémům s vlastníkem, který zkrachoval a v areálu zanechal stovky tun odpadů obsahujících toxické látky. Mnohé z nich bezprostředně ohrožují zdraví občanů i místní životní prostředí. Právě na takové akutní stavy jsme v loňském roce spustili dotační program, který tyto dlouhodobě problematické ekologické zátěže pomáhá vyřešit. K 20milionové dotaci z našeho Národního programu Životní prostředí na likvidaci těch nejvíce ohrožujících odpadů dostanou Lhenice ještě zvýhodněnou půjčku 5 milionů Kč na dofinancování sanace od Státního fondu životního prostředí,“ řekl ministr Richard Brabec při prohlídce areálu bývalého agrochemického podniku (ACHP) ve Lhenicích.

„Problém s uloženými nebezpečnými odpady jsme se snažili řešit více než deset let na různých úřadech a institucích, ale bohužel bezúspěšně. Koncem loňského roku se nám podařilo navázat úspěšná jednání v této kauze s vedením Státního fondu životního prostředí  a s Ministerstvem životního prostředí a začali jsme připravovat žádost do Národního programu Životní prostředí na likvidaci těch nejvíce nebezpečných odpadů, které jsou v areálu uloženy. Pro mne osobně je tento den začátkem šťastného konce – Lhenice bez nebezpečné ekologické zátěže,” uvádí starostka Lhenic Marie Kabátová.

Právě na odstranění takovýchto akutních ekologických zátěží s neznámým původcem je program, který loni MŽP nově otevřelo [1], určený. „Podpořili jsme z něj například už likvidaci skládky v Hůrách v jižních Čechách, odstranění odpadů z bývalé olejny v Lovosicích, chemikálií a odpadů v areálu Vitka Textiles v Brněnci, ale i dalších,“ dodává ministr Brabec [2].

V Jihočeském kraji ministr navštívil rovněž Malenice, které získají 1,8 milionu Kč na vybudování nové studně. Ta vznikne úpravou a dovybavením stávajícího průzkumného hydrogeologického vrtu a zajistí obyvatelům obce dostatek kvalitní pitné vody, s čímž měly Malenice zejména v poslední době kvůli suchu problém.

Celkem 24 schválených projektů z Národního programu ŽP získá 86 milionů Kč

Společně s projekty Lhenic a Malenic ministr Brabec schválil v posledním týdnu dotaci pro dalších 22 projektů z Národního programu Životní prostředí. Celkem půjde na jejich realizaci 86 milionů Kč. Na odstranění odpadů z nelegálního skladu získá 7,5 milionu Kč také obec Pěnčín. Finanční podporu získají také projekty zaměřené na odstranění zápachu, mezi nimi např. i podnik AZOS CZ, s. r. o, který získá dotaci 8,5 milionu Kč. Podpořeny budou rovněž projekty zaměřené na průzkum, posílení a budování zdrojů pitné vody. A tzv. motivační dotaci obdrží i tři obce oceněné v soutěži Zelená stuha.

Zvýhodněné půjčky na spolufinancování projektů realizovaných z OPŽP

Ministr Brabec společně s projekty schválil i udělení zvýhodněných půjček od Státního fondu životního prostředí ČR v celkové výši téměř 58 milionů Kč čtyřem vodohospodářským projektům podpořeným z Operačního programu Životní prostředí.

„Půjčky od Fondu jsou v kombinaci s dotací z OPŽP ideální formou financování projektů. Tyto půjčky mají fixní roční celkové náklady často i pod 1 % a fixovány jsou po dobu 10 let. Zejména je využijí malé obce, kterým umožní nezatížit obecní rozpočet jednorázovou velkou investicí,“ uzavírá ministr Brabec.

Poznámky:

[1] Více zde: http://www.mzp.cz/cz/news_150414_vyzva_Brnenec.

[2] Aktuálně běží třetí pokračování tohoto programu, který v červnu MŽP otevřelo nově nejen pro obce s rozšířenou působností, ale i pro menší obce, které se s problémem léta neřešených ekologických zátěží a skládek marně potýkají. Žádosti je možné podávat až do 16. prosince 2016, víc zde: http://www.mzp.cz/cz/news_160501_ekohavarie.

MŽP, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (nejde o dotčenou skládku)

25.11.2016 16.07, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACEVÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2