4. 8. 2020

V Letovicích chystají petici proti chystané opravě vodní nádrže

V Letovicích na Blanensku chystají petici proti plánovaným opravám vodní nádrže na říčce Křetínce. Informovalo o tom zpravodajství ČTK s tím, že výhrady k záměru má i zastupitelstvo.

Opravy chystá za 170 milionů korun Povodí Moravy. Nádrž má po opravě chránit lidi před tzv. desetitisíciletou vodou. Iniciátor petice a opoziční zastupitel Petr Novotný dnes novinářům řekl, že se po opravách schopnost retenční nádrže nezlepší ani nebude schopna pojmout více vody. Podle něj to negativně ovlivní život obyvatel. Vyjádření Povodí Moravy ČTK zjišťuje.

Vodní nádrž Letovice vznikla v letech 1972 až 1976. Hlavním účelem je zlepšování průtoku v řece Svitavě, ale slouží také k rekreaci, rybaření nebo ke sportu. Hojně ji vyhledávají turisté. Stav vody v ní kvůli velké návštěvnosti sleduje i hygienická stanice. Aby se opravy hráze a přepadu mohly uskutečnit, počítá se se snížením hladiny o 14 metrů. “Znamená to vypuštění přehrady, které přinese zápach, konec rybolovu a veškeré rekreace. Maloobchod utrpí obrovskou ztrátu,” řekl Novotný.

Podle něj přitom bude mít přehrada po opravě stejné dimenze jako nyní. “Protipovodňovou funkci stejně nemá. Má jen vyrovnávat hladinu Svitavy a rekreační funkci. Nikdo nám neřekl, v čem by se měla zlepšit bezpečnost lidí pod přehradou a obrana proti desetitisícileté vodě mi přijde jako nehorázné zdůvodnění toho, jak se dají vyhodit šílené peníze na stavbu, kterou ani nepůjde zkontrolovat, protože bude zalitá vodou,” řekl Novotný.

Podle něj lidem chybí relevantní informace a shodli se na tom i zastupitelé. “Dvakrát jsem podal návrh, že jsem proti. Všichni zastupitelé to odsouhlasili. Informace se dozvídáme se zpožděním a nikdo nám neřekne důvod, proč se to opravdu bude opravovat. Přijde mi, že je jen potřeba čerpat peníze,” upozornil Novotný na to, že ministerstvo zemědělství vytýkalo bývalému řediteli Povodí Moravy Janu Hodovskému, že nečerpal dostatek peněz z rozpočtu na investice.

Novotný chce na petici sesbírat tisícovku podpisů. Letovice mají kolem 6500 obyvatel. Poté chce petici předat Povodí Moravy a krajskému úřadu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: (řeka Křetínka) wikipedia

3.4.2017 15.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6