5. 4. 2020

Letošní sucho v Česku není tak zlé jako loni

Letošní sucho není tak zlé jako loni nebo například v roce 2015, říká Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Připomíná to na základě zprávy ČTK portál seznamzpravy.cz.

Podle Trnky chybí aktuálně proti dlouhodobým hodnotám v půdě 40 až 60 mm srážek, s čímž by se krajina a vegetace měly vyrovnat. Nedávné deště pomohly zlepšit situaci s nedostatkem vláhy v České republice a vegetace podle Trnky vypadá relativně dobře. Celkové výnosy jsou zatím sice o něco nižší než průměr posledních let, ale zdaleka ne tak špatné jako loni. Některé porosty kvůli suchu skutečně vůbec nevzešly, ale jen lokálně. Situace je podle něj horší u spodních vod. Tam ale nízké stavy kvůli nedostatku srážek platí dlouhodobě.

O úrodě podobně jako Trnka hovoří i předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha. Letošní úroda bude podle něj celkově průměrná nebo mírně podprůměrná. Výnosy se ale liší místo od místa, podle toho, kde zapršelo.

Sucho ale z České republiky jen tak nezmizí. Česká zemědělská krajina je podle Trnky na to, aby čelila intenzivnějšímu suchu a klimatické změně, nevhodně uspořádaná. Zemědělci za to podle něj nemohou. Naopak se snaží přijímat nové technologie k hospodaření s vodou. Při boji se suchem podle Trnky pomáhá například rozvážení mulče z posklizňových zbytků po polích, pečlivější vybírání plodin odolných proti suchu či tvorba zasakovacích pásů.

V nejbližších deseti až patnácti letech podle Trnky zemědělcům však už nezbude nic jiného, než krajinu výrazně přetvářet a v suchých oblastech pole zrušit. Problémem větších zásahů do rázu krajiny, jako je tvorba mezí, remízků či rybníčků, je rozdrobená vlastnická držba a hospodaření na pachtu. Ani ideálně poskládaná krajina však nedokáže čelit extrémnímu suchu jako bylo v Československu například v roce 1947, připomněl Trnka.

Zdroj: www.seznamzpravy.cz, aktuální ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

18.6.2018 7.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3