22. 7. 2019

Letošní celoplošná likvidace hlodavců spěje ke konci

V současné době vrcholí podzimní deratizace na čistírnách odpadních vod na Kladensku a Mělnicku ve stokové síti provozované společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Informovala o tom mluvčí společnosti Lenka Kozlová.

Poslední říjnový týden je podle mluvčí rezervován pro práce, které nemohly být vykonány z důvodu čištění kanalizační sítě, špatného počasí či z jiných důvodů. „Smyslem deratizace je alespoň udržení populace hlodavců v přijatelné míře. Potkani využívají kanalizaci jako jeden ze zdrojů potravy. Při každodenním putování kanalizací naleznou dostatek vhodné potravy pro svoje kolonie díky některým z nás,“ vysvětluje Vladimír Dragoun, manažer provozu kanalizace SVAS. Tím, že nevědomky vytváříme vhodné podmínky pro množení hlodavců trvalým přísunem potravy používáním výlevky nebo záchodové mísy k likvidaci biologického odpadu z kuchyní. Materiál se poté hromadí v kanalizaci a stává se pro hlodavce snadnou a nepřetržitou zásobárnou potravy. Dalším zdrojem potravy hlodavců jsou místa kolem kontejnerů na směsný komunální odpad a místa, kde někteří, převážně senioři, krmí toulavá zvířata.

Nástrahy se pokládají na podesty v kanalizaci a tak mohou potkani při svém putování kanalizací tyto občerstvovací stanice navštívit. Ke zvyšování jejich apetitu se používají požerové nástrahy schválené Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv: Hubex L, Ratimor a Lanniát G. Pro maximální účinnost zredukování počtu hlodavců probíhá celoplošná deratizace v jarních a podzimních měsících.

V rámci celoplošné jarní deratizace bylo využito skoro 19 000 kanalizačních vstupů s 1 800 kg návnad. Je více než pravděpodobné, že stejné množství návnad se použuje i v rámci podzimní deratizace. V loňském roce se na celoplošnou deratizaci použilo „pouze“ 3 200 kg návnad.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda

 

21.10.2016 13.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4