10. 4. 2020

Letos se zřejmě konečně začne pracovat na protipovodňové ochraně Zálezlic

Ani deset let po povodních v roce 2002 stále ještě nezačala stavba protipovodňové hráze, která by měla chránit obec Zálezlice před velkou vodou. Upozorňuje na to středočeská mutace deníku.cz.

Po problémech, které loni na podzim stavbu za více než sto padesát milionů korun ohrožovaly, to ale podle deníku nyní vypadá, že by se nakonec opravdu mohlo ještě letos začít stavět. Potvrdil to ředitel pro správu Povodí Labe Václav Jirásek. Právě státní podnik Povodí Labe totiž stavbu zemního valu zajišťuje.

„V březnu letošního roku bylo vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby, které v současné době ještě pokračuje,” konstatoval  Jirásek a dodal, že pokud půjde všechno podle plánu, vybraná stavební společnost by se v Zálezlicích měla objevit na sklonku letošního léta. Zálezlický starosta Jiří Čížek se ale obává případných komplikací, které by termín zahájení stavebních prací mohly opět posunout do neznáma.

„V příštím roce musí být val podle dotačních podmínek dokončen. Ale může se klidně stát, že se nějaká firma odvolá proti výsledku výběrového řízení, což bývá celkem časté. Pak už bychom to asi mohli rovnou zabalit,” prohlásil starosta vesnice, která na stavbu protipovodňového valu získala evropské peníze.

Zastupitelé Zálezlic už před časem jednali i o verzi, že by od stavby protipovodňového valu, o který od devastujících záplav v roce 2002 usilují, nakonec upustili. Starosta Čížek k tomu uvedl: „Abychom se pustili do takhle nákladné stavby s tím, že to nějak dopadne, to si rozhodně nemůžeme dovolit. Se zastupiteli jsme se shodli na tom, že pokud by bylo dokončení akce v řádném termínu ohroženo, tak se zahájením nebudeme souhlasit,” řekl starosta a zdůraznil, že v případě nedodržení termínu by musela obec dotaci vrátit.

„Peníze by firmám byly vyplaceny, přišla by kontrola, která by nám řekla, že jsme to nestihli a kde bychom potom vzali nějakých sto padesát milionů na vrácení,” připomněl Čížek. Uvedl také, že termín dokončení je jasně daný a odložit se nedá. Pro vedení obce by pak byla menším rizikem voda než hrozba vrácení mnohamilionové dotace.

Podle Jiráska by k ničemu takovému ale dojít nemělo. „Dokončení stavby je plánováno na konec září příštího roku, aby bylo v souladu s dotačním programem ministerstva zemědělství. Tato podmínka je pro zhotovitele závazná a je zapracována do podmínek výběrového řízení,” přiblížil ředitel pro správu povodí, připustil ale, že stavbu by mohlo opravdu zásadně ohrozit jakékoli odvolání proti výsledkům výběrového řízení.

Starosta Zálezlic kritizuje zbytečné oddálení stavby, která měla podle původního plánu začít do konce loňského roku. K tomu ale kvůli problémům ze strany ministerstva se zajištěním několika pozemků, na nichž má bezmála dva kilometry dlouhý hliněný val stát, nedošlo.

U některých pozemků radnice získala souhlas se stavbou namísto smlouvy o smlouvě budoucí k odkoupení. A to úředníkům z ministerstva nestačilo. Podle nich se totiž obec měla držet závazných pravidel pro poskytování financí pro rok 2011, podle kterých prý musela na všechny pozemky mít právě smlouvy o smlouvách budoucích k odkoupení. Po dlouhém vysvětlování ze strany radnice ale změnili názor a dali obci za pravdu.

Zdroj: www.denik.cz

9.5.2012 9.26, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3