20. 8. 2019

18.9.2018 17.30, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Letní turistickou sezónu na Lipensku ukončí balónové létání

Prohlédnout si krásy Lipenska z pohodlí koše horkovzdušného balónu mohou všichni ti, kteří se rozhodnou využít nabídky Turistického spolku Lipenska (TSL). TSLpodle svého mediálního zástupce Pavla Pechouška chystá na sváteční pátek 28. září první ročník zážitkové atrakce, při které se zájemci po zaplacení lístku proletí v balonu nad touto jedinečnou krajinou.

Organizátoři očekávají, že k nebi vzlétne zhruba 20 balonů. Kromě zprostředkování neopakovatelných zážitků pro milovníky jihočeského moře je cílem zářijového balonového létání prodloužení letní sezóny a její originální zakončení. „Nad Lipnem občas vidíme vyhlídkové lety, ale z letadla je to zážitek jen na chvilku. Romantický let horkovzdušným balónem, to je úplně něco jiného. Proto ho chceme každému zájemci zprostředkovat. Každý se 28.září může na chvíli stát dobrodružným vzduchoplavcem a z balonového koše si užít Lipna jak ho dosud nikdy nezažil,“ popisuje chystanou akci předseda TSL a hlavní organizátor akce Jiří Mánek.

Akce se koná již po druhé, nultého ročníku se loni zúčastnila zhruba stovka pasažérů, z různých koutů republiky, ale i z Rakouska. Kdyby počasí přálo, mohl to být i trojnásobek. Z původně třech dnů se kvůli počasí létalo jen jeden. Stejné problémy mohou nastat i letos, při nepřízni počasí se termín letu posune na sobotu ráno (29.9. 2018). Kdyby ani tehdy počasí nepřálo, pasažéři se zakoupenou letenkou nemusí truchlit, protože letenka bude platit ještě dva roky po té a pasažér si po domluvě s balonáři může termín i místo startu vybrat sám, se startem nejen na Lipensku, ale na většině území ČR.

Lipensko je ze vzduchu sice velice atraktivní, ale pro balonové létání ne úplně optimální. „Směr větru se tu často točí, ale ani bezvětří není bez problému. Velká voda Lipna může být právě za bezvětří pro přistání balónu nepříjemnou pastí. Kromě toho je nedaleko vojenský prostor Boletice a Národní park Šumava, nad kterými se létá ve zvláštním režimu, a konečně jsou nedaleko hranice s Rakouskem,“ vyjmenoval specifika oblasti Pavel Božoň z firmy Lety balonem, s.r.o., který je spoluorganizátorem a také praktickým ověřovatelem možností létat na Lipensku. A loni se mu povedlo nad Lipensko „pověsit“ hned dvacítku balonů najednou.

„V průběhu léta jsou prakticky všechna lůžka na Lipensku obsazená, jakmile ale skončí prázdniny, návštěvnost rychle klesá. Lidé jsou zde na cestovním ruchu závislí a sezóna je příliš krátká, proto všichni v regionu hledáme cesty, jak sezónu prodloužit a přitom návštěvníkům nabídnout něco co je zaujme a potěší. Letos nám nahrává, že v době konání akce na sv. Václava je prodloužený víkend,“ vysvětlila jeden z důvodů organizace Balonového létání na Lipensku Irena Pekárková, starostka obce Černá v Pošumaví.

Letenky pro Balonové létání nad Lipnem, v termínu 28. – 30.9. září je možné si objednat na všech regionálních informačních střediscích, na všech obcích a všech ubytovatelů v regionu Lipenska od Stožce po Rožmberk. Hlavní let je naplánovaný na 28. září Cena je jednotná. Jedna letenka pro jednu osobu stojí 3500,- Kč. Nesmí letět děti mladší 8 let, nebo menší než 140 cm, stejně tak nesmí letět těhotné ženy. V případě, že nebude v daném termínu pro létání vhodné počasí, letenka platí ještě další dva roky a klient si může vybrat místo startu sám, podle odletových míst balonáře. Pro letenku a více informací si můžete napsat na: E:mail: jiri.manek@tslipenska.cz, nebo kdykoli zavolat na mobil: +420 731 530 475, případně se rovnou obrátit na balonáře +420 777 292 250, ale pozor, pro zlevněnou cenu za letenku je třeba uvést heslo „Turistický spolek Lipenska“

Naše voda, foto (loňský nultý ročník) Naše voda – Nina Havlová

18.9.2018 17.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1