20. 9. 2020

Letní sezóna na Luhačovické přehradě může začít

Státní podnik Povodí Moravy končí se stabilizací levobřežních sesuvů půdy poblíž hráze Luhačovické vodní nádrže. Její napouštění tak nebylo nijak oddáleno a nyní se postupně zaplňuje v závislosti na počasí vodou. Portálu Naše voda to sdělila mluvčí povodí Gabriela Tomčíková.

Sesuv se projevil viditelnou destrukcí opěrných zídek a svahu, stavební firma však veškeré závady opravila. Porucha v tomto místě bránila plnému zahájení letošní letní sezóny a navíc se před zahájením stavby objevily nové trhliny a sesuvy zemního tělesa. „Podařilo se nám efektivně sanovat vzniklý sesuv ve velmi krátké době, takže nebylo oddáleno napouštění přehrady a ohrožena další rekreační sezóna,“ řekl generální ředitel podniku Radim Světlík.

Nádrž byla od podzimu 2010 kvůli těžbě sedimentů bez vody, proto se její správce spolu s dodavatelskou firmou snažili opravu sesuvu co nejvíce urychlit. Vyhověli tak přilehlým obcím i všem provozovatelům okolních rekreačních středisek. Již během stavby nádrž zachycovala první kubíky přitékající vody z Luhačovického potoka, přičemž takzvaný sanační přísyp byl rozšířen o 51 metrů. Správnou volbou použité technologie a současně i výběrovým řízením se podařilo snížit původně odhadované celkové náklady stavby na polovinu a dosáhly 7,7 miliónu korun. Jejím dokončením se uzavřela etapa, spojená s těžbou sedimentů ze dna vodní nádrže, kdy jich odtud stavebníci vyvezli přes 295 tisíc krychlových metrů.

Nyní lze při posledních finálních pracích říci, že povrchová vrstva přísypu z říčního kameniva bude dočasně před naplněním přehrady po hladinu stálého nadržení sloužit jako pláž pro plavce,“ doplnil Radim Světlík.

Ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek zopakoval, že sesuvy se vyskytly v typickém území karpatského flyše, kde jsou poruchy stability různého charakteru velmi častým jevem. „Navrhované řešení patního přísypu zahrnovalo dva úseky s téměř identickým návrhem profilů,“ uvedl s tím, že na separační vrstvu z kameniva byla uložena vrstva přitěžovaní, která se postupně hutnila. Pohledovou vrstvu pak tvoří říční kamenivo na štěrkovém podsypu. Opravou prošly i poškozené obrubníky a zídky.

Nyní zcela závisí na hydrologické situaci a budoucím vývoji srážek, jak rychle se Luhačovická

nádrž napustí. Jejímu rekreačnímu využití však již nic nebrání. Je přitom nezbytné zachovat pod přehradou minimální průtok deset litrů za vteřinu. V některých dnech přitékalo do nádrže až 100 litrů vody za vteřinu, což napomohlo nastoupání vody až do výše přes tři metry a

částečnému pokrytí obnaženého dna.

Souběžně je v této lokalitě realizována akce na rekultivaci sedimentů a Povodí Moravy připravuje rovněž revitalizaci pravostranného přítoku vodního díla Luhačovice. Má ji doplnit návrat

k přírodnímu charakteru Luhačovického potoka, což by významným způsobem přispělo ke stabilizaci vodohospodářských poměrů a půdního fondu v celé oblasti. Zlepšení prostředí v této významné rekreační lokalitě má napomoci také chystaná oprava stupňů Luhačovického potoka v lázeňském centru města.

Obce Dolní a Horní Lhota, Sehradice a Slopné loni v červnu spustily kvalitní systém čištění odpadních vod za téměř 286 milionů korun a lze tudíž předpokládat, že vyčištění přehrady bude mít dlouhodobý efekt. Stavbu obecních kanalizací finančně podpořil i Zlínský kraj, který na ni uvolnil částku více než 30 milionů korun.

Zdroj: Povodí Moravy

 

1.7.2012 9.38, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4