11. 7. 2020

Letenský masopust nabídne i expozici Muzea kávy

V sobotu 6. února od 10.00 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Praha (NZM) spolu s Městskou částí Prahy 7 a Galerií Scarabeus Letenský masopust. Informoval o tom mluvčí NZM Lubomír Maršík.

Tradiční slavnost, rozšířená v různých podobách po celé Evropě, začíná v sobotu 6. února 2016 úderem desáté hodiny ranní na Strossmayerově náměstí, kde starosta Prahy 7 Jan Čižinský předá symbolické „právo“. Po slavnostním zahájení se průvod masek přesune po ulici M. Horákové do Galerie Scarabeus (ul. J. Zajíce 7, Praha 7, za stadionem Sparty), kde účastníky čeká výstava masopustních masek a expozice a prohlídka Muzea kávy Alchymista. Poté průvod projde Letnou až k budovám NTM a NZM. Zde bude probíhat bohatý program až do šesté hodiny odpolední, kdy se masky odeberou do Letenských sadů ke kyvadlu. „Připojením se k Letenskému masopustu rozvíjíme náš vztah k Praze 7 a jejím občanům, zároveň si připomínáme tradice, které k tomuto období neodmyslitelně patří. Teď vrcholí období dobrého jídla a zábavy a tak do našeho muzea vstoupí i masopustní průvod, dobrá nálada a veselí. Pro všechny je zde připraven bohatý program a také tradiční občerstvení. Tak zbývá jen nasadit si masku a připojit se k zábavě“, řekl Jiří Houdek, ředitel pobočky NZM Praha.

Letošní ročník podpoří také umělecká multidisciplinární skupina Flying Freedom Festival, tvořená umělci z více než deseti zemí. Přímo v budově NZM Praha na návštěvníky čeká divadlo pro děti, vystoupení chůdařů, bublinová show, kouzelník nebo řada hudebních vystoupení, o která se postarají tradiční masopustní muzikanti – akordeonisté, bubeník a flašinetář.

Letenský masopust je však jen střípkem toho, co se v českých vesnicích a městech dělo během masopustních oslav v dřívějších dobách. Oslavy tehdy trvaly několik dní, nejčastěji začínaly tzv. tučným čtvrtkem, kdy vypuklo hodování. Obvykle se konala se zabijačka, pekly koblihy, koláče, buchty a smažené boží milosti. O sobotách a nedělích bývaly nejen tancovačky a cechovní zábavy, ale často se konaly také svatby. Původně bývaly obchůzky masek v úterý před tzv. Popeleční středou. K typickým maškarám patřil medvěd, kůň, Slaměný, Bakchus, smrtka, bába s nůší, Turek, Žid, z ruky věštily cikánky a kolemjdoucím mazal tváře sazemi kominík. K parodickým masopustním postavám patřil ženich s nevěstou, většinou se jednalo o dvojici mužů, kdy nevěsta byla nepoměrně vyšší než ženich. Na konci úterního reje masek došlo k závěru – vyvrcholení masopustu, který se měnil podle regionů – pohřbívání Bakcha, basy, stínání koníka nebo kohouta… Následná Popeleční středa zahájila období 40 dní půstu a duchovní očisty, které trvaly až do Velikonoc. V této době se nekonaly hostiny, svatby, ani hudba a tancovačky.

Naše voda, ilustrační foto: NZM

4.2.2016 14.05, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31