17. 7. 2019

Lesy ČR zvýšily protipovodňovou ochranu valašské obce Bystřička

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) úspěšně dokončil rekonstrukci vodních staveb na potoce Roušťka, v katastru obce Bystřička, v okrese Vsetín, ve Zlínském kraji. Informoval o tom dnes mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

Kromě zkvalitnění protipovodňové ochrany obce Bystřička přispěl podle Boublíka nově upravený úsek i k lepšímu vzhledu této vyhlášené a vyhledávané lokality Valašska. Obec Bystřička se nachází v půvabné oblasti Vsetínské vrchy, nedaleko přírodní rezervace Klenov. K okolní přírodě velmi citlivá rekonstrukce vodních staveb stála téměř šest milionů korun. V průběhu investiční akce došlo k opravě celkem šesti poškozených stabilizačních stupňů,poničených dlažeb a výměny kamenného opevnění koryta toku. Díky nové soustavě jedenácti stabilizačních dřevěných prahů se podařilo zastavit i nežádoucí prohlubování dna. LČR současně provedl celkovou údržbu břehového porostu – odstranění přestárlých a nemocných dřevin. Již na jaře podnik doplní břehové porosty výsadbou nových druhů keřů i dřevin, které přispějí ke zvýšení místní druhové biodiverzity.

Na území obce Bystřička se nachází také hráz známé vodní nádrže stejného jména postavené v letech 1907 až 1912. Nádrž měla původně sloužit jako zásobárna vody pro budoucí plavební kanál spojující Dunaj, Odru a Labe. Vzhledem k tomu, že k výstavbě kanálu nakonec nedošlo, nachází dnešní vodní nádrž Bystřička díky okolní malebné krajině především rekreační využití. Je ideálním místem pro provozování vodních sportů a rekreačního rybaření.

Protipovodňovým opatřením na malých vodních tocích, které má LČR ve své správě, je věnována velká pozornost dlouhodobě. Budování přehrážek, vytváření tůní a realizace dalších opatření při úpravách toků rovněž přispívá ke zlepšení minimálních průtoků v dobách sucha a tím i k udržení biodiverzity vodních toků. Náklady na péči o malé vodní toky ve správě LČR ve Zlínském kraji přesáhnou za rok 2011 a 2012 více než 100 milionů korun. V převážné většině se jedná o investiční úpravy vodních toků a odstraňování povodňových škod.

Naše voda

 

18.9.2012 15.18, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4