5. 7. 2020

Lesy ČR zrekonstrovaly v lesoparku u zámku Schönwald potok a rybník Březina

Lesopark u zámku Schönwald v obci Jinošov na Třebíčsku v Kraji Vysočina se po mnoha letech znovu vrací do své původní podoby. Informoval o rom dnes mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Zbyněk Boublík, s tím, že součástí úprav byly i tamní vodní plochy.

Lesopark, zapsaný v ústředním seznamu kulturních památek, slouží podle  mluvčího zároveň jako obora pro chov daňčí zvěře a jeho celková rozloha činí 36 hektarů. „Obnova lesoparku probíhala na základě původní historické krajinářské kompozice,“ vysvětluje ředitel Krajského ředitelství LČR Brno Miroslav Svoboda. „Abychom mohli původní skladby skutečně docílit, museli jsme nejprve odstranit nejen nepůvodní dřeviny, ale i suché či nebezpečné stromy. Nově jsme pak vysadili celkem 3 772 kusů domácích i exotických druhů dřevin a odborně ošetřili 67 původních významných stromů. Obnovené květnaté louky zaujímají plochu přes čtyři hektary,“ doplňuje Svoboda.

LČR přitom podle Boublíka získalyna projekt obnovy finanční podporu z evropských fondů, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí. Celkové náklady obnovy lesoparku Schönwald představují částku téměř 2,5 milionu korun. Okolí zámku Schönwald v Jinošově Lesy ČR věnují velkou pozornost dlouhodobě. Za skoro devět milionů korun podnik předloni například provedl důležité úpravy na Jinošovském potoce a zrekonstruoval rybník Březina.  „V nejbližší době plánujeme ještě opravit pěšiny v lesoparku a zrekonstruovat historickou oborní zeď. Pokud nám vše vyjde, mohla by být celková obnova hotová ještě letos. Věříme, že to návštěvníci tohoto turisticky velmi zajímavého regionu ocení,“dodává ředitel Svoboda.

Obec Jinošov, ve které se lesopark i obora u zámku Schönwald nacházejí, lidé najdou nedaleko Náměště nad Oslavou. Původně se jednalo o panství Náměšť.

Posledními majiteli panství byl rod Haugwitzů, jejichž způsob hospodaření, vztah k přírodě a krajině je dodnes patrný a zanechal zde osobitý ráz prostřednictvím drobných staveb. Haugwitzové tak třeba vytvořili komponovanou krajinu co do způsobu uspořádání obdobnou Lednicko-Valtickému areálu.

Jedním z nejvýraznějších prvků této krajiny je právě zámek Schönwald s přilehlým lesoparkem. V místech, kde se dnes rozprostírá lesopark, se původně nacházela bažantnice. V roce 1795 v místě nechal hrabě Jindřich Vilém Haugwitz vystavět letní zámeček Schönwald, který byl následně v roce 1827 přestavěn v klasicistním slohu, a to podle návrhu vídeňského architekta Josefa Kornhäusela. Současně s přestavbou zámečku došlo k přebudování bažantnice na anglický park s mnoha altány a dalšími romantickými stavbami podle projektu téhož architekta.

V lesoparku se nachází rybník Březina o výměře něco málo přes dva hektary a ještě jeden malý rybníček. Od severu k jihu lesoparkem protéká Jinošovský potok, v celé délce upravený kamenem. Součástí lesoparku jsou i louky, převážně v potoční nivě a v průhledech. Zámek Schönwald patřil do nedávna Kraji Vysočina a sloužil jako ústav sociální péče. V současnosti má zámek nového vlastníka, který zahájil jeho rekonstrukci.

Naše voda

 

 

25.1.2012 14.38, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2