19. 7. 2019

Lesy ČR vyčistí zanesená koryta potoků na Valašsku

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) začal na Valašsku čistit místní potoky. Informuje o tom regionální mutace deník.cz.

„Jsme za to strašně rádi. Zašovský a Veselský potok nám působil strašné problémy. Stačilo, aby patnáct minut lilo, a voda se vylila z břehů,“ popsala starostka Zašové Anna Mikošková. O vyčištění koryt usilovala vesnice několik let. „Už jsme z toho byli smutní. Správa lesů vždycky něco málo udělala, ale nikdy ne dost. Pokaždé, když začalo pršet, zaplavilo nás to,“ poukázala Mikošková.

Stejný problém působila voda i v sousedním Zubří, kterým protéká Starozuberský a Hodorfský potok. „O opravu toků jsme usilovali skoro čtrnáct let, od povodní roku devadesát sedm hrozilo každý rok,že nás voda z nich zatopí, což se taky dělo,“ upozornil starosta Zubří Jiří Randus. Pokaždé, když meteorologové hlásili vydatné deště, šel spát s obavami. Stejně jako lidé, kteří v blízkosti potoků žijí. „S každým lijákem hrozilo,že voda z potoků zaplaví dům nebo odnese silnici. Všem se teďhodně ulevilo,“ oddychl si Randus.

Dráhový potok v Jablůnce zaplavil v srpnu jedenáct domů. Voda dokonce překonala ochrannou zídku.„Byla to hrůza. Přitom jsme správce toku upozorňovali nejméně tři roky na to, že je nutné koryto vyčistit,“ popsal starosta Jablůnky Čeněk Hajný. Potok byl tak zanesen, že správa lesů užmusela vyvézt přes čtyři tisíce kubíků nánosů. A to vyčistila jen kilometr a půl toku a ještě se nepustila do lapačů.„Snad nás to teď před vodou ochrání,“ vylíčil Hajný.

Pracovníci LČR tvrdí, že příprava na regulaci potoků byla časově náročná. „Dělali jsme skutečně maximum,“ řekl mluvčí úřadu Zbyněk Boublík.„Museli jsme připravit projekty, vypsat výběrová řízení, sehnat peníze a nechat si povolit stavby. To zabralo strašně času,“ popsal Boublík. Složité podle něj také bylo domluvit se Správou Chráněné krajinné oblasti Beskydy, která musela všechny zásahy schválit. „Dosáhli jsme ale kompromisu a do konce roku získáme stavební povolení pro všechny potoky na Valašku,“ řekl Boublík s tím, že hlavní objem prací tak čeká správu lesů příští rok.”

http://www.denik.cz/regiony/male-potoky-pro-starosty-casovana-bomba-20110914.html

15.9.2011 6.39, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4