15. 11. 2018

12.8.2013 14.42, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Lesy ČR slavnostně otevřou 15. srpna rozhlednu na vrcholu Velký Javorník

Nová turistická atrakce vyrostla zásluhou státního podniku Lesy České republiky (LČR)  na vrcholu Velký Javorník nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm v Moravskoslezském kraji. Informoval o tom dnes mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

Podle mluvčího jde o zcela novou dřevěnou vícepatrovou rozhlednu s ocelovými kotevními prvky. Slavnostní otevření rozhledny se na Velkém Javorníku uskuteční již ve čtvrtek 15. srpna 2013 v 11 hodin.  „Věříme, že nová rozhledna udělá radost všem návštěvníkům Moravskoslezských Beskyd. Výrazně se zlepší a zatraktivní výhled do okolní nádherné krajiny. Rozhledna je vysoká skoro 26 metrů a je pojata jako originální dřevostavba se dvěma vyhlídkovými plošinami a vazbou na místní tradiční architektonický styl. Přízemní patro je obloženo v duchu valašské roubené stavby,“ poznamenává ekonomický ředitel podniku LČR Michal Gaube.

Základová konstrukce stavby je ze železobetonových patek, podlaha z kamenné dlažby. Podlahy na patrech jsou ze dřeva. Svislá nosná konstrukce se skládá z dřevěných sloupů a hranolů.  „Výstavbu jsme plně financovali z vlastních finančních prostředků podniku, akce proběhla v rámci našeho Programu 2020, jímž celostátně podporujeme veřejně prospěšné funkce lesů mimo jiné i takovými investicemi jako je rozhledna na vrcholu Velký Javorník. Náklady na výstavbu rozhledny dosáhly částky 3,6 milionů korun,“ upřesňuje Jiří Silvestr, ředitel Krajského ředitelství LČR Frýdek Místek.

Rozhledna bude celoročně volně přístupná. Nutnou podmínkou však bude dodržování provozního řádu ze strany návštěvníků rozhledny. Přízemní roubený prostor budou LČR využívat samy zejména k aktivitám v oblasti lesní pedagogiky a k dalším osvětově vzdělávacím akcím. Rozhledna je též vybavená výstražným značením z důvodu bezpečnosti leteckého provozu.

Velký Javorník leží ve výšce 918 metrů nad mořem a je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Je z něj velmi dobrý rozhled na nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd – Lysou horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť a Podbeskydskou pahorkatinu s Palkovickými hůrkami, Červeným kamenem, Ondřejníkem a nápadným vrcholem Kotouč u Štramberka. Dolů do údolí naskýtá pohled do Frenštátské brázdy a dále na Moravskou bránu a Ostravskou pánev.  Za příznivé viditelnosti jsou vidět za Oderskými vrchy i Jeseníky s Pradědem.  Velký Javorník se nachází cca 4 kilometry od Frenštátu pod Radhoštěm na hranicích Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Naše voda

 

12.8.2013 14.42, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Kalendář Akcí

<< Listopad 2018 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNOVÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNO
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >