28. 5. 2020

Lesy ČR renovují turistickou stezku v údolí Robečského potoka u České Lípy

Lesy České republiky, s. p., letos pokračují v rozsáhlé rekonstrukci turistické stezky v údolí Robečského potoka u České Lípy v Libereckém kraji vedoucí lesním porostem v národní přírodní památce Peklo. Informoval o tom dnes mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

Součástí tohoto záměru je podle Boublíka také kontrola zdravotního stavu místního lesního porostu a s tím související nutné zásahy. V praxi to může znamenat určitá omezení přístupu do této turisty hojně navštěvované lokality. V údolí Robečského potoka se výborně daří bledulím, které zde v jarních měsících rozkvétají a lákají k návštěvě. Letos je nejvhodnější čas návštěvy právě březen. V tomto období budou proto rekonstrukční práce na stezce pozastaveny.

„V rámci rekonstrukce obnovíme dřevěné zpevněné chodníky. Generální opravy se dočkají i dvě lávky přes Robečský potok. Práce probíhají po menších etapách od loňského října a pokračovat budou letos od dubna do října. Předpokládané náklady na rekonstrukci přestavují částku ve výši cca čtyř milionů korun,“ vysvětluje Ludvík Řičář, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Liberec.

V únoru došlo v bezprostředním okolí turistické stezky k dalšímu nutnému odstranění některých zdravotně narušených stromů, hrozících pádem na stezku. Rozsah kácení i způsob ukládání dřeva v údolí byl dohodnut na společné schůzce se všemi zainteresovanými stranami (Správa CHKO Kokořínsko, Povodí Ohře, s. p., Město Česká Lípa, obce aj). Vzhledem k tomu, že zdravotní stav části zdejšího porostu není nejlepší, budou potřebné zásahy pokračovat i v dalších obdobích letošního roku. „Naší nejdůležitější prioritou je zajištění bezpečnosti všech návštěvníků turistické stezky. V březnu při kvetení bledulí jarních bude trasa průchozí, omezeně přístupná bude mezi dubnem a říjnem. Chceme přírodní ráz tohoto unikátního údolí obnovit v co nejkratší době a to s ohledem nejen na bleduli jarní, ale i další prvky zdejšího ekosystému. Žádáme proto návštěvníky, aby v průběhu letošní sezóny byli při pohybu v této lokalitě velmi opatrní, a zároveň věříme, že určitá omezení související s probíhající renovací přijmou s pochopením,“ podotýká Ludvík Řičář.

Peklo u České Lípy je cca čtyři kilometry dlouhé romantické údolí Robečského potoka, v podstatě dlouhá rokle sevřená pískovcovými skalami, působící dojmem divoké přírody. Kromě jarních pohledů na kvetoucí bledule lze v létě využít pískový rybník na dolním konci rokle ke koupání. Peklo je národní přírodní památkou a chráněné jsou samozřejmě i všechny bledule, kterým se tu hojně daří.

Naše voda, ilustrační foto Wikipedia

4.3.2014 17.01, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31