9. 4. 2020

Lesy ČR opraví zeď u jezu v Žilině

Lesy České republiky opraví zeď na levém břehu Jičínky v místní části Nového Jičína Žilině.  Připomíná to stránky polar.cz., s tím, že zeď je v havarijním stavu od posledních masivních povodní, které oblast zasáhly před osmi lety.

Osadní výbor také dlouhodobě požaduje snížení jezu, který se v blízkosti nachází. Tím by se snížilo riziko záplav. Ničivé povodně, které místní označují jako tisícileté, zasáhly novojičínskou Žilinu v roce 2009. Voda se přehnala i tudy a dosáhla pod okna kostela. „Došlo k největšímu poškození břehů a těch zídek, které drží i tady tu stezku do té ulice U jezu. A my jsme za osadní výbor žádali o nápravu této situace. Bylo to ale problematické, protože nebyl znám majitel jezu. Tím, že nám město bylo nápomocno, tak nakonec došlo k tomu, že majitelem jezu byly určeny státní lesy Frýdek-Místek” připomněl Jaroslav Perútka, předseda osadního výboru v Žilině.

Zídku a splav spravují Lesy ČR od konce letošního března, kdy podepsaly smlouvu o předání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Do té doby byl vlastník neznámý.

“Ihned po nabytí práva hospodařit s tímto majetkem jsme zadali projekt, který má záležitost vyřešit. Je naplánována sanace části nestabilního zdiva. To bude odstraněno a svah následně zajistí kameny,” uvedla Eva Jouklová, tisková mluvčí, Lesy ČR. Oprava zídky by měla začít v květnu. Dlouhodobě osadní výbor také usiluje o snížení samotného šest metrů vysokého splavu. Všechny kroky by mohly vést k tomu, že by v této lokalitě došlo k úpravě vyhlášeného záplavového území a možná i ke zrušení stavební uzávěry.

Zdroj: polar.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

19.5.2017 7.38, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3